| DyDy7432 a întrebat:

Saptamana viitoare ma operez de apendicita. Am 15 ani. Mi-e cam frica de operatie. Cine s-a operat sa imi spuna si mie cum a fost, va rog.

8 răspunsuri:
| DyDy7432 explică:

Mi-e frica sa nu isi faca anestezia efectul complet adica sa vad sau sa aud

| TheLivingProof a răspuns (pentru DyDy7432):

Ai vazut filmul ala Amnesia s-au cum se numea.In fine numai 5% din oameni dupa planeta(e un mit) au boala asta, nu te teme nu are ce sa se intample.Atatia oameni s-au operat si nu au patit nimic.

| DyDy7432 explică:

Nu am auzit pe absolut nimeni caruia i s-a facut anestezie in coloana cu toate ca stiu ca se mai procedeaza si asa. Va multumesc. Dupa ce ma operez va spun cum a fost :*

| aneliram a răspuns:

Buna! Eu am fost operata de apendicita cand aveam 9 ani. Operatia nu este una foarte dificila, deci nu ai de ce sa te temi (eu am plans o zi si o noaptelaughing ). Cand o sa intri in sala de operatie ti se va face antestezia in coloana vertebrala care te va amorti de la mijloc in jos, nu o sa fi anesteziat total.Eu nu am simtit nimic cand am fost operata... Dupa ce trece efectul anesteziei, te doare mai mult decat in timpul operatiei.
In ziua cand o sa fi operat nu ai voie nici macar sa bei apa, a doua zi o sa ai voie apa, ceai, iar a treia zi o sa,, avansezi'' la supa strecurata.
O sa fi nevoit sa ti regim (nu mai stiu cat timp)si sa nu faci sport.
Fi curajos!

| aneliram a răspuns:

Scuza-ma,am crezut ca esti baiat.

| BlueViP a răspuns:

Nu ai de ce sa iti faci griji, e o operatie relativ usoara. Dupa operatie o sa te doara taietura si nu vei avea voie sa faci sport. O sa fi anesteziat.

| TheLivingProof a răspuns:

Nu mi s-a intamplat mie dar mi-a povestit multa lume care a fost operata.Cica in timpul operatiei e cum ai dormi iar apoi te trezesti parca nu s-a intamplat nimic, sa nu iti fie frica.
Bafta!

| MariaHorran a răspuns:

Bunăă. Mama mea a fost operată. Mi-a povestit că in operatie avea senzatia de moarte ce trebuie să faci dacă ai semnzatia aceia? Păi acel doctor zicea ca trebuie să iti strangi minile in apa fierbinte. Inainte de operatie. Mama mea era sa moara, dar a luat pastilele tonsilotren, parontofil si i-a trecut. Pastilele Parontofil nu se mai fabrică dar Tonsilotrenul da. Daca mai ai intrebari spune happy big grin