Întrebare recomandată | shhhs a întrebat:

Acum cateva luni m-am taiat la degetul aratator de la mana dreapta, adica in varful degetului. Acum, s-a vindecat si mi-a ramas o cicatrice, iar problema e ca atunci cand vreau sa il folosesc, de exemplu pentru scris la tastatura ma doare(dar nu ma doare tare) si ma doare si cand il folosesc la alte chestii...ce sa fac sa imi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Annya206 a răspuns:

Cu timpul o sa treaca. E o zona mai sensibila si trece putin mai greu. Momentan trebuie. putina rabdare sau mergi la farmacie, acolo iti poate recomanda ceva care sa te ajute.

22 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Timpul vindeca toate ranile!

| shhhs explică (pentru fabiola):

Nu chiar toate.

| mgtow a răspuns:

Pana se reface pielea bine folosesti un unguent de la farmacie sau il poti obtine la reducere prin reteta medicala apoi pui un leocoplast asa sa mai atenuezi durerea ori apesi cu alt deget iar cand scrii zici la profi ca ai o problema si le arati dovada medicala.

evenso
| evenso a răspuns:

Am patit si eu asa acum cativa ani, cu timpul va trece durerea.

| shhhs explică (pentru evenso):

Ce fac sa accelerez vindecarea?

| evenso a răspuns (pentru shhhs):

Protejeaza-l cat se poate de mult pana simti tu ca e vindecat complet.

| shhhs explică (pentru evenso):

Ok, multumesc.

| evenso a răspuns (pentru shhhs):

Cu placere.

| MaTrIx8378 a răspuns:

Iti va trece pana te maritihee hee, incearca sa nu mai fortezi acel deget.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Toate rănile au nevoie de o perioadă mai lungă sau respectiv mai scurtă pentru a se vindeca complet.
Nu îți face griji!

| acinorev a răspuns:

Doar daca tu crezi ca este nevoie, poti sa iti pui un pansament. Daca esti dreptaci, incearca sa nu scrii cu acel deget. Foloseste-l cat mai putin si cu timpul iti va trece durerea. Cicatricea inca nu e vindecata complet si inca este destul de adancita putin, deci probabil de aceea te doare.

| Forev3rAlone a răspuns:

Stai linistit.O sa treaca.Nu o sa ramai cu ea.winking

| Assu53 a răspuns:

Astteapta si ai sa vezi ca se va vindecawinking si eu am avut o problema mare cand mi-am infipt furca prin mana dintr-o parte in alta... dar mi-a trecut repede...

| alexandruth a răspuns:

Cu timpul va trece. Asa am patit si eu: am impins cu briceagul intr-un plastic, s-a inchis si mi-a prins degetul. Nu-ti fa probleme ca trece cu timpul.winking

| ViperXd a răspuns:

Cu timpul o sa-ti treaaca.

| Alexandruui a răspuns:

. Carnea nu s-a vindecat. Asa a patit un prieten de al meu. Peste un timp o sa se vindece. Nu chiar perfect. Dar trebuie sa ai rabdare. Si vei vedea rezultatele

| yubyta123 a răspuns:

Du-te la doctor si vezi ce iti zice, cred ca nu s-a vindecat complet daca inca te doare

| Ana22229 a răspuns:

Puneti un plasure si va trece stai linistit

| Ioanaksb a răspuns:

O sa iti treaca nu-ti face griji. Daca te duci la farmacie poate o sa iti dea ceva sa treaca mai repede.

| Xerxess97 a răspuns:

Aceasi problema am avut si eu.Mi-am tait tot buricul degetului de la mana.Nu te alarma, iti va trece si nu va nici o cicatrice mai tarziu

| IepureHain a răspuns:

Si eu mi-am taiat cu caterul acum 4 ani buricul degetului (varful) ca si tine. Durerea va deveni din ce in ce mai mica, la fel ca cicatricea... Peste 1-3 luni nu vei mai avea probleme. Pe mine acum ma doare daca ma lovesc la el, exact ca pe restul degetelor.

| Ileanita a răspuns:

Poti sa ungi cu Acid formic RNP si sa il bandajezi sau daca nu ai pune o lamaie si tine-o 30 minute degetul in lamaie iar apoi spalal si unge-l cu sucul lamaiei poti incerca si cu o alta leguma dar care are suc si este un pic amara spre exemplu rosia verd. Sper ca te-am ajutat.Dar cicatricea cred ca o sa treaca cu timpul.