| SunnyFace75 a întrebat:

Acum câteva zile mi-a cazut o plomba destul de mare, deci va dati seama ce masea gaurita am, in fine. Ieri am fost la doctor si mi-a pus alta plomba, dar măseaua continua sa mă doară. E insuportabila. Ce e de facut? Am nevoie de sfaturi. Cum sa fac sa dispara durerea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce durerea persistă, atunci nervul NU este "mort"! sad
El trebuie "omorât" şi extras!
Trebuia să-ţi pună un pansament cu o pastă şi o plombă temporară ( timp de 1-2 săptămâni, perioadă în care nervul "moare" ), apoi să-ţi scoată nervul!

Toate cele bune!

| SunnyFace75 explică (pentru bursuc001):

Nervul meu e mort. Toate etapele pe care le-ai scris tu aici("Trebuia să-ţi pună un pansament cu o pastă şi o plombă temporară, apoi să-ţi scoată nervul!") s-u intamplat. Oricum a trecut durerea. Probabil ma durea din cauza ca am asteptat prea mult sa merg la doctor dupa ce a cazut plomba. Cine stie.

| bursuc001 a răspuns (pentru SunnyFace75):

Ok, bine că ai scăpat de durere happy

O seară/noapte frumoasă!

| SunnyFace75 explică (pentru bursuc001):

Multumesc la fel!

| bursuc001 a răspuns (pentru SunnyFace75):

Cu plăcere happy

Mulţumesc şi eu!

| Adviceforeveryone a răspuns:

Buna! Ti-a curatat medicul acea masea? Aveai puroi la ea? Daca e sanatoasa probabil te doare din cauza plombei. Se mai intampla sa persiste durerea si dupa. Incearca comprese cu gheata si medicamente pentru durere. Un alt remediu ar fi sa iti clatesti gura cu apa cu sare. Mai merge si daca iei o gura de tuica sau wiskey laughing. Tii in gura bautura pe masea si iti mai calmeaza din durere.
Poate ca te doare si pentru ca mananci ceva foarte rece si foarte cald. Maseaua ta e inca sensibila si ar fi bine sa eviti pentru cateva zile extremele aceastea. Multa sanatate!

| SunnyFace75 explică (pentru Adviceforeveryone):

Mi-a curatat-o foarte bine inainte sa mi-o plombeze. Nervul e mort. Chiar nu inteleg motivul pentru care ma doare. Multumesc mult pentru sfaturi. O sa incerc faza cu tuica big grin

| Adviceforeveryone a răspuns (pentru SunnyFace75):

Poate ca a trecut durerea la o alta masea sau doar persista durerea acolo. Daca tot nu trece nicicum, ia o pastila de durere sau mergi din nou la dentist sa vezi de ce e in neregula. Multa bafta si sananate!

| SunnyFace75 explică (pentru Adviceforeveryone):

Multumesc frumos happy