| AnOnImA_6308 a întrebat:

Hello. Am o mica mare problema am observat de ceva timp o am o alunita foarte mare [ cum au unii pe fata sau spate etc] eu o am pe cap intre firele de par. De cateva zile ma doare daca o ating usor din greseala sau daca dorm cu capul pe mana noapte.
Am auzit ca se pot scoate cu laserul. este adevarat? Si cam cat costa? Doare raw?
In ce consta interventzia?
app: am doar 14 ani si imi este putin frica
in scurt timp trebuie sa merg la doctorsad si as vrea sa fiu putin informata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Are dreptate katala, tinctura de rostopasca este foarte buna. Dar poti folosi si seva ei, daca cunosti planta, este mai eficient cu materialul proaspat. Dat fiind localizarea ei iti recomand acest tratament inainte sa incerci altceva, daca te operezi atunci, si daca operatia iese bine (normal nu este nici un risc) tot nu o sa-ti creasca par in zona cicatricii. Deci vb cu doctorul, iti masoara anulita, apoi faci tratament vreme de 2 saptamani si ti-o masoara din nou, vedeti cum se modifica apoi decide daca continui cu tratamentul acesta.

| katala a răspuns:

Unele se pot scoate altele nu. Depinde ce spune doctorul.
Extirparea este totusi o metoda invaziva, chiar daca este vorba de laser.
Cand ajungi la doctor intreaba-l daca iti da voie sa folosesti comprese cu tinctura de rostopasca. Eu am reusit sa scap de o astfel de alunita, dupa cateva saptamani de comprese; pur si simplu s-a uscat incet - incet si a cazut.
tinctura de rostopasca o gasesti si la farmacii dar este mai ieftina la magazinele cu produse naturiste.
Multa sanatate!