| deswiss a întrebat:

Am si eu o problema mai jenanta. Am observat ca de cateva zile au inceput sa imi apara mai multe chestii pe anus, arata ca un nigel dar sunt mai multi si au o culoare foarte deschisă, nu ma doare daca ii ating sau ii trag, dar e foarte deranjant. Din greseala am tras unul mai tare si s-a rupt si a curs putin sange, dar nu a durut deloc. De igiena nu cred ca ar putea fi problema deoarece ma spal zilnic, sper sa nu fie ceva mai grav... Imi e rusine sa merg la doctor momentan, astept sa vad ce spuneti si voi.
Multumesc!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil este vorba de HEMOROIZI atat interni cat si externi. Este cazul sa te prezinti la un medic proctolog pentru a fi consultat si sa-ti fie prescris tratamentul adecvat, sau sa incerci sa folosesti HEMORZON supozitoare si extern HEMORSAL unguent. Multa sanatate!
,, Proctologia (gr. proktos-anus, logos-stiinta) este o ramura a chirurgiei generale, in special a chirurgiei colorectale, care se ocupa cu studierea, diagnosticarea, tratamentul si prevenirea bolilor canalului anal (ultimii 3-4 cm ai intestinului gros), ale anusului si ale regiunii perianale (in jurul anusului). Aceste boli anorectale si ano-perianale se numesc afectiuni proctologice.
https://www.reginamaria.ro/......octologice

| deswiss explică (pentru corbulalbrosu):

Si o sa imi treaca chestiile alea daca folosesc alea? Supozitorul cat timp trebuie tinut? Nu am mai folosit niciodata asa ceva, si trebuie scos sau?

| ZEwLupu a răspuns:

Pentru hemoroizi, foloseste HEMOROEASY