| Guby a întrebat:

Acum cativa ani mama mea si-a scos fierea, dupe analize medicale facute acum o saptaman a descoperit ca are pietre la ficat este posibil... 1piatra are 7mm si mai multe de 3mm va rog daca puteti sa spuneti cateva remedii ..nu pastile sau interventie chirurgicala...va rog funda+vot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista alte tratamente. Practic asa isi risca viata si trebuie sa fiti foarte siguri ca prefera sa nu primeasca tratament. Daca nu are simptome, poate trai zeci de ani fara nici o problema. Daca incepe sa faca crize dureroase, va face colangita (infectia cailor biliare) si mortalitatea este foarte mare. Practic trebuie sa-i prezentati corect posibilitatile: lipsa operatiei, in caz ca are simptome, e moarte aproape sigura. Sa stie ce alege.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inseamna ca are calculi in caile biliare intrahepatice. Nu cauta tratamente minune, fiindca ii pui viata in pericol. Tratamentul necesar este o interventie chirurgicala, daca are simptome. Daca nu o deranjeaza, sa le lase in pace si sa-si modifice dieta (face pietrele astea din cauza ca are o predispozitie personala si din cauza ca are un regim dezechilibrat, fie mananca prea putine grasimi, fie mananca prea multa carne)

| Guby explică (pentru Brigaela):

Ai dreptate ...regimul e jos de tot nu vrem sa recurgem la interventie... vrem un tratament. ceva in afara regim,,

| Guby explică (pentru Brigaela):

Ati pot cere id-ul sa vorbim pe mess mai indetaliat?

| Brigaela a răspuns (pentru Guby):

Eu nu am ID de YM si nu folosesc niciodata acest program. Imi poti scrie aici in privat, sau imi poti trimite un mail pe adresa brigaela@yahoo.com

| Guby explică (pentru Brigaela):

Ok aleg sa vb pe aici :d

| Brigaela a răspuns (pentru Guby):

Nu exista alte tratamente. Practic asa isi risca viata si trebuie sa fiti foarte siguri ca prefera sa nu primeasca tratament. Daca nu are simptome, poate trai zeci de ani fara nici o problema. Daca incepe sa faca crize dureroase, va face colangita (infectia cailor biliare) si mortalitatea este foarte mare. Practic trebuie sa-i prezentati corect posibilitatile: lipsa operatiei, in caz ca are simptome, e moarte aproape sigura. Sa stie ce alege.