| Anonimul151 a întrebat:

Am făcut o analiză la Timișoara ce a durat mai multe luni până să primesc rezultatul... ( în noiembrie am mers la Timișoara ) pentru a face această analiză.

Astăzi, am fost sunat că e gata. Însă trebuie să merg personal la Timișoara după rezultat. Deși am întrebat dacă nu îl pot trimite prin poștă, curier sau chiar e-mail ei spun că nu e posibil. Și insistă să mergem după el personal.

Nu sunt din Timișoara, sunt la o distanță destul de mare față de acest oraș. Singura soluție ar fi să merg cu trenul.
Chiar exista spitale în România unde chiar nu se pot trimite rezultatele prin e-mail sau curier /poștă? Mai ales dacă nu ești din acel oraș...

Analiza este una mai "specială" ca să zic așa..., mai exact la genetică. Oare o fi din cauza asta? Am întrebat și au zis ca nu se poate doar personal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte probabil fiind atat de personala informatia sa nu o ofere decat personal.

| Anonimul151 explică (pentru suntserios):

Știu chestia asta. Însă având în vedere că distanța destul de mare..., nu pot nici eu să merg când vor ei după câteva foi care pot fi trimise într un plic prin curier de ex. Pentru că cu poșta e riscul să se piardă. Există media aceea când de ex banca trimite un card la adresă, tu trebuie să îi areți buletinul la curier. Și acela e document personal nu? Deci și câteva voi ar putea trimite. Dacă vor. Dar se pare că nu vor...

Am și liceu și nu pot lipsi mai ales de la ore. Dacă aș avea practică da. Dar practică comasată am abia la finalul lunii martie. Deci... pana atunci îmi este imposibil să merg.

Acum, am practică în timpul săptămânii doar joi și vineri, + miercuri am 2 ore, dar ar fi ok sa lipsesc. Dar nu am cu ce merge...

Tren am doar duminică noaptea spre luni la 00:35.

Iar cu autocarul nu merg fiindcă am rău de mișcare.

E aiurea rău... De la alte "clinici" private se poate trimite, dar de la un "spital" de stat nu se poate. Din păcate...

| suntserios a răspuns (pentru Anonimul151):

Cardul pe care il trimite banca este inactiv, o bucata de plastic fara pin si activare. Nu e ok comparatia.

Si la urma urmei tu ai nevoie de analize nu spitalul, asa ca efortul trebuies sa fie alt tau.

| Anonimul151 explică (pentru suntserios):

Știu asta. Dar doar am zis ca exemplu. Dar oricum. Se arată buletinul. Cel puțin la mine așa a fost. Dar orice act se poate trimite așa... Deci cum spuneam, Mai ales că e o instituție publică, un spital de stat. Chiar s-ar putea trimite. Dar...

| Anonimul151 explică (pentru suntserios):

Și că spuneai ca nu trebuie să fie efortul lor. Chestia este că dacă era în orașul meu nu era problemă. Dar e la o distanță mare. Și chiar nu pot să merg. Și la urma urmei..., practic noi "cetațenii" ai României, plătim salariile angajaților de la stat, spitale nu? Deci, nu ar trebui să fie un "efort" pentru ei. Pentru că nu e atât de greu să trimită... și pana la urma dacă ar fi necesar aș plăti eu transportul, nu ar fi o problemă. Doar că într un fel îmi pun și "condiții" până când sa merg după el. În condițiile în care îmi este imposibil să merg în perioada asta.

| Dragobeta a răspuns:

Orice informatie medicala este confidentiala. Asa ca, te deplasezi personal la Timisoara, oricat de lung ar fi drumul.

| Anonimul151 explică (pentru Dragobeta):

Știu alte persoane care atât la clinici private din alte orașe, cât și spitale de stat... rezultatele au fost trimise prun email pentru ca pacientul respectiv ( având și o boală gravă ) să nu deplaseze... La mine nu e cazul, eu am făcut doar acea analiză. Dacă va fi cazul voi merge sau va merge unul din părinți.

Însă dacă eu sunt major, poate sa meargă în locul meu după rezultat unul din părinți?

| Dragobeta a răspuns (pentru Anonimul151):

Nu.

| Anonimul151 explică (pentru Dragobeta):

Am rezolvat. Am insistat si au trimis pana la urma rezultatul prin e-mail.

| ArchangelElohim a răspuns:

Ar fi bine sa-ti rezolvi problema si sa te duci in Timisoara sa-ti iei analiza, daca astepti dupa ei, nu se rezolva nimic. in mod normal ar trebui sa ti-o poata trimite pe mail, dar nu este binevointa.

| Anonimul151 explică (pentru ArchangelElohim):

Știu că ar trebui să merg, însă e o perioadă mai aglomerată, am liceu... Și în plus peste câteva ani am și examenul de calificare și nu prea aș vrea să lipsesc... Mai ales de la liceu.

De la practică da, voi vorbi cu diriginta... Însă am abia prin martie ( pe la sfârșitul lunii ).

Plus că nici drumurile astea lungi nu prea îmi plac ..de aceea îmi era mai ok prin e-mail sau chiar poștă/curier... Pentru că există fel și fel de metode. Confirmare de primire, să arat buletinul la curier etc Dar eu pare că nu vor. Ca de putut se poate...