| banzicarul a întrebat:

Acum de curand am calcat intr-un cui ruginit! Ce imi recomandati sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stefan_4644 a răspuns:

Mda...de curand. Ce poti sa faci? Depinde cat de rau si cat de profunda este rana. Daca nu ai fost la medic poti sa incepi prin a curata rana, a o dezinfecta. Asta ca sa fii sigur.Mai departe du-te la medic, dar nu la cel de familie. Du-te la spital, poate sa fie nevoie daca este profunda rana, sa te curete ei sau sa iti faca vaccin. Doar ei decid. Sa nu dai cu spirt. Asta este pentru toti care mai pun intrebari, SPIRTUL NU DEZINFECTEAZA, daca vreti dezinfectie folositi apa oxigenata.

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sa mergi neaparat la doctor si el va putea lua toate masurile necesare.
Bafta!winking

Elianna
| Elianna a răspuns:

Urgent la medicul de familie sau la urgente spital pentru vaccin antitetanos!

| tyana a răspuns:

Sa mergi la medic urgent pentru vaccin si ingrijiri.Risti sa faci o infectie urata la picior si nu numai.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Trebuie sa mergi urgent la medic sa iti faci un vaccin antitetanos.

| hominid dreak a răspuns:

Urgent la spital pentru antitetanos.Am avut un vecin care de la un cui ruginit i-au amputat piciorul deoarece facuse cangrena.

| GdX a răspuns:

Vaccin anti-tetanus.

| andreii2 a răspuns:

Ar trebui sa te duci la medicul de familie.
Ai putea sta acasa fara sa faci nimic dar de ce sa risti?
Si eu am calcat in cui ruginit dar nu am patin nimic.Doar m-a durut o perioada.

| ٳ ٴٳ ٴ !ńα ßáäá''ђђ ٳ ٴٳ ٴ a răspuns:

Sa mergi la spital sa iti faca vaccinul straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vaccin antitetanos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit, dezinfecteaza locul si pastreaza -l curat. Virusul e in recesiune, rar mai apare, si cuiul ar trebui sa ia contact profund cu solul. Nu cred sa ai atata ghinion, dar... o vizita la medic nu e un capat de tara.Curaj!