| snsjsjjsbsbdb a întrebat:

Acum doua luni am inceput un regim alimentar mai strict adică am inceput sa mananc mai putin dintr-o data deoarece voiam sa scad in greutate. De atunci, ma confrunt cu constipatia si nu o pot remedia decat cu ceaiuri si pastile. Mentionez ca si perioada menstruala nu mai este la fel, adica curge mult mai putin. Stiu ca trebuie sa merg la doctor, dar stie cineva ce se intampla? Sau a mai patit cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

E posibil sa ai lipsa de fibre. Fibrele insolubile se gasesc in cereale integrale si leguminoase. Incearca sa consumi mai multe alimente cade contin si fibre solubile si insolubile pentru a imbunatatii digestia.

| Vântulalb a răspuns:

Nu trebuie sa te duci la medic. Trebuie sa-ti corectezi dieta.
Ce mananci tu mai putin? Daca ai renuntat la supe/ciorbe (mai ales acum pe caldurile astea) in favoarea felului 2, ai facut rau.
Consuma multe lichide, inclusiv din iaurturi, supe, laptele de dimineata...

| christall a răspuns:

Bea 2 l de apa pe zi.