| orezculapteVasileVersace a întrebat:

Acum doua zile am primit rezultatele de la analize. TGO-ul il am normal (36.90), dar TGP-ul il am putin marit (53.00) unde limita normala este intre 5-45. Este grava situatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

Valorile crescute ale TGP (Transaminaza glutamic-piruvică) poate indica o problemă de sănătate a ficatului, cum ar fi o inflamatie sau o leziune.
Cauzele pot varia de la alcoolism, obezitate, diabet, boli de inima sau infectii.

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns (pentru orezculapteVasileVersace):

Nu este vorba ca esti consumatoare de bauturi. Am scris cauzele generale.
Despre diabet si boli de inima la varsta de 16 pare surprinzator dar din nefericire real.
Iar infectie de asemea se refera la infectii interne nu la cele vizibile.

De asta recomandarea este sa vorbesti cu medicul care a facut trimiterea si iti va spune sigur daca este sau nu ceva.

Aici noi iti spunem doar la modul general