| Qutuz a întrebat:

Acum o aproximativ 40 de min mi-am trosnit gâtul și am simțit in piciorul stâng o furnicătura care s-a mai calmat dar nu de tot și zona dreapta a gâtului a fost puțin de tot amorțită. Pot păți ceva? Nu cred ca e vorba de paralizare sau doar s-a sucit o vena sau cum se spune.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Bună! De paralizat, stai liniștit că nu se întâmplă așa ușor, însă ce rost are să-ți troznești gâtul? Organele și părțile corpului nostru sunt strâns legate între ele; se ajută reciproc și plâng una pentru alta când sunt rănite! Dacă problema nu se rezolvă, mergi la medic! Numai bine!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Gatul nu se trozneste niciodata, fiindca poti sa-ti declansezi probleme masive la cap, ca-s legate una de alta.
Amortelile nervilor pot duce la paralizii samd.

Mergi la medic daca pana maine nu-si revine si in veci nu-ti mai trozni gatul ca NU este nromal si nici sanatos.

| sierra1 a răspuns:

"mi-am trosnit gâtul și am simțit in piciorul stâng o furnicătura...Pot păți ceva?"

dacă ți-ai afectat nevul occipital mare, ai pus-o. Du-te la un medic!