| abcdefgh a întrebat:

Fratele meu si a sucit o vena de la gat, jucandu-se.Nustiu cum a intors capul si si-a sucit vena.Il doare foarte tare. Ce poate face? A incercat sa intoarca gatul(si-n stanga si in dreapta)dar tot il doare. Dau funda celui care ma ajuta! Rapid va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Fratele tau are torticolis, care este contractura dureroasa a muschilor gatului, ce limiteaza miscarile de rotatie a capului. Tratamentul consta in administrarea de analgezice ( Algocalmin, Piafen) si miorelaxante( Mydocalm) ar fi bine insa sa fie consultat de un medic in vederea stabilirii unei scheme de tratament in functie de varsta lui. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Un miorelaxant de la farmacie, un antiinflamator(nurofen) si o crema gen fenilbutazona.Intreaba la farmacie si o sa-ti explice cum se ia miorelaxantul.Cu crema se maseaza in zona respectiva.Rabdare insa.

| DeeaLove08 a răspuns:

Du-te la spital cu el! nu trebuie sa stai asa doar cu parerea celor de pe TPU, pentru ca e o problema destul de grava! astazi, la urgente sigur gasesti pe cineva sa te ajute.
multa sanatate si sarbatori fericite!

| LittleandLiars a răspuns:

Ar trebui sa mergi la urgenta. Poate sa se sparga vena.Iti dai seama ce s-ar intampla straight face?

| Mimii9832 a răspuns:

Du'l la doctor cu probleme de astea nu trebuie sa te jociwinking

| Myssteriusthanlife a răspuns:

Mai bine dul la doctor el va sti ce sa faca nu il lasati asa s-ar putea sa se agraveze lu verisorul meu exact acelasi lucru i s-a intamplat si l-am dus repede la doctor a spus doctoru ca ea bine ca ne-am dus atunci sar fi putut inoda vena si sa moara asa ca mai bine dul la doctor

| Pisicuța a răspuns:

Cu chestii d-astea nu-i de joaca, du-l cat mai repede la doctor