| namia a întrebat:

Acum o saptamana am fost diagnosticata cu tiroidita autoimuna subclinica, medicul mi-a indicat Euthyrox 50mg, Eu incerc de ceva vreme sa slabesc am dat citeva kg, dar cind citesc comentarii de la cei care iau mi se face rau, toti zic ca iau acest medicament si se ingrasa. spuneti-mi va rog ca sa-mi fie clar.ingrasa sau nu euthyroxul? este cineva care ia preparatul si nu se ingrasa? de ce ingrasa, daca actiunea lui este de a elimina cantitatea de hormoni care tiroida nu elimina..va rog spuneti-mi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eutiroxul, in doza corecta, normalizeaza activitatea tiroidei (asa cum ii spune si numele). pentru persoanele cu hipertiroidie, care sunt foarte slabe, eutiroxul incetineste metabolsimul si le ajuta sa se ingrase putin.

| namia explică (pentru Brigaela):

Multumesc Brigaela,eu stiu de asta...da si perosane cu hipotiroidism zice ca se ingrasa de la euthyrox, chiar nu stiu ce sa cred, daca ingrasa o sa ma las de ele, dar nu stiu cum o sa fie daca n-o sa mai continui tratamentul, sunt confuza.Doctorul zice ca asta dimpotriva slabeste, insa fetele care il iau zice ca se ingrasa sad

| Brigaela a răspuns (pentru namia):

Nu-l iau corect si se ingrasa din cauza ca sunt inconstiente si nu respecta indicatiile medicului. Nu te poti ingrasa luand corect Euthyrox

| namia explică (pentru Brigaela):

Iti multumesc din suflet.m-am linistit putin