| anonim_4396 a întrebat:

Acum o saptamana aveam un cos pe fata si am dat cu unghia sa il indepartez (nu a fost o idee buna) din greseala mi-am luat si putin din piele si a curs putin sange... dupa o zi s-a facut coaja... coaja am lasat'o vreo 3 zile dupa care am rupt'o si a ramas o pata mica rosie.Intrebarea mea este daca acea pata va disparea si daca da, in cat timp? Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dracidus a răspuns:

Nu e nimic grav, e vorba doar de faptul ca ai rupt o bucatica mica de piele. Tesutul epitelial se regenereaza in 5-7 zile. Pata rosie isi va reveni cu timpul.

Recomandarea mea este sa nu mai rupi cosurile, sau sa incerci sa le storci, deoarece poti stimula producerea a mai multor cosuri, astfel incat vei avea fata incarcata de ele. Cel mai bine e sa rogi pe mama ta sa te ajute in sensul asta. Iar daca iti zice ca nu se pricepe, sa te duci la un salon de cosmetica. Nu retin pretul exact, dar mai mult de 5 lei nu poate fi. Ai grija de tine!

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți pune un pic de miere pe locul cu pricina, este cicatrizant.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat