| ladyiulia a întrebat:

Acum o saptamana jumate mi-a cazut usa de la aragaz pe picior si m-am ars destul de tare am avut grija sa pun compresa si sa dau cu alifie de galbenele aveam niste basici "de toata frumusetea" acum au trecut basicile (una s-a spart si se vedea carne vie ...acum este mai ok)dar arata foarte urat ma gandesc ca o sa treaca intrebare este ce sansa am sa nu ma aleg cu cicatrice? tin sa zic ca este pe picior si ar arata destul de urat mai ales ca nu este o zona prea mica, ma dispera - ruineaza ideea ca ar putea sa imi ramana semn numai stiu cu ce sa dau si ce sa mai fac tin sa precizez ca am 19 ani :S HELP dau fundita happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa ramana cicatrici, insa pe picior se duc destul de repede. Probabil ca iti vor ramane niste pete mai inchise, insa cu un bronz (care nu este tocmai indicat anul asta) si cu pielea care se exfolieaza, se vor duce, in cel mai rau caz, in cativa ani.
Continua sa te dai cu crema de galbenele si ia-ti de la farmacie, daca poti, o crema Cicaplast cu efect de regenerare a pielii. Este cam scumputa (in jur de 100 RON), insa este destul de buna. Si incearca sa tii pielea din zona respectiva cat mai hidratata.

2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

In primul rand un sfat,pentru viitor:sa ai in casa tot timpul, tinctura de propolis! O poti folosi la orice fel de rana:este dezinfectanta si cicatrizanta.
Nu pui "comprese" peste besicute(umed peste umed).
Daca s-au facut deja cruste, poti folosi alifie din galbenele.
Dar, in situatia in care esti acum(faptul este consumat!), cred ca cel mai bine ar fi sa te vada un medic(macar cel de familie), de la care poti primi un tratament adecvat.Sa nu se infecteze cumva si poate fi mai dificil de tratat!
Daca ai in casa sau are altcineva, aloe vera, poti da din cand in cand, cu zeama/gelul din frunze si nu pui pansament.Lasi sa se usuce, mai dai inca o data si doar cand te culci sau faci ceva treaba prin casa, atunci poti pune o fasa sterila imbibata in zeama de la aloevera.

| Andreyok a răspuns:

In primul rand, nu te mai panica. Daca nu ti s a strans pielea gramada, nu vei avea decat in cel mai rau caz o zona cu pielea mai fina pe picior.