| GoodTV3 a întrebat:

Acum o saptamana,mamei mele i-au crescut ganglionii in partea dreapta a gatului.
I s-au umflat un pic si dupa cateva zile umflatura nu a fost la fel de mare, gen a inceput sa se dezumfle.
Se simte foarte bine, nu o doare nimic, acum nu mai simte nimic dar la analize i-au iesit globule albe mici din coloana vertebrala.Gen coloana da putine globule albe in rest altceva nu.
A fost la o doctorita si i-a masurat ganglionii si erau mariti,iar dupa o saptamana cand ni s-a parut noua ca s-a mai tras,a fost inca o data si pe aparat i-au iesit exact aceeasi dimensiune ca acum o saptamana.
Precizez,se simte bine, a durut-o putin la inceput, dar pe parcurs a inceput sa ii dispara durerea.
Oare este vorba de o infectie? Are problema cu tiroida de mult timp, datorita stresului, gen boala tiroidei se numeste Hașimoto.Va rog spuneti-mi poate fi vorba de o infectie sau de ceva mai grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Ganglionii limfatici se inflameaza din cauza unei infectii, nu din cauza tiroidei.
Sa mearga la medic, sa-si faca analize de sange si sa primeasca antibioticul necesar.
In ce priveste boala Hasimoto, este facuta din cauza unor dereglari hormonale mari, dar cu regim alimentar corect, sport si hormoni suplimentari, o poate reversa.