| X3RO a întrebat:

Acum un an, dentistul mi-a pus o plomba la un dinte. Saptamana trecuta,am avut o infectie la un dinte de langa acela cu plomba, iar astazi am constatat ca plomba a devenit neagra si ma doare.Este de la infectie? Plomba se poate strica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună seara! Mergi la medicul care acum un an ti a facut lucrarea, si intreaba l arata i ce ai pățit la dinte, si vezi el sau ea daca este o doamnă doctor, ce spune, poate tu trebuia sa mai mergi la controale anul trecut, poate ti a pus ceva provizoriu, noi nu stim, doar medicul stie ce lucrare ti a facut acolo.

2 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Doar daca e dintr-un material prost. Cauta pe google, acum se pun plombe dintr-un material compozit, ce seamana leit cu maseaua. E ca la unghii cu gel, pune un lipici, da cu lampa, intinde plomba...n-ar avea de unde negreala... decat daca ti-a pus plomba nasoala, care lasa mercur in gura. Nu se mai folosesc alea, omoara pic cu pic.

| Username272 a răspuns:

Nu are cum sa fie de la infecție, eu zic sa consulți imediat un medic stomatolog, multa sanatate!