| pervane a întrebat:

Recent mi-a picat o plomba de la o masea din spate si stomatologul m-a programat abia saptamana viitoare. Plomba mi-a cazut cam saptaman trecuta asa pe final pe un joi-vineri.

Intrebarea mea e: is riscuri sa se faca o carie sau vreo problema daca astept atata fara plomba? Am o gaura in dinte pur si simplu. Ma spal pe dinti de 3-4 ori pe zi de cand a picat ca sa fiu sigur ca nu raman resturi sau asa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Cariile se fac in timp indelungat, stai linistit/a.Cred ca e suficient sa te speli de maxim 3 ori pe zi, deoarece in functie de tehnica si modul in care apesi etc, poti da in diverse probleme ulterioare (indepartarea smaltului sau altele).Ar fi intelept sa eviti zaharul pe cat posibil in zilele care urmeaza si sa clatesti gura cu apa dupa orice masa/snack, astfel incat sa neutralizezi mediul acid care se formeaza cand mananci.Si trebuie sa astepti 30 de minute dupa aceea pentru a te spala pe dinti.

| anonimg a răspuns:

Trebuia să mai cauți și alți medici stomatologi.
Nu ești obligat să mergi doar la un singur medic.
Dacă ești la țară nu prea ai de ales; dar dacă ești la oraș cauți pe alții -pe internet le găsești nr de telefon.

| melimili a răspuns:

Plomba a cazut pentru ca s-a adancit caria existenta. Da, gaura aia este o carie.
Nefiind urgenta, medicul a stiut cand sa te programeze. E bine ca te speli des.