| AlinaaRaluca a întrebat:

Bună! Am fost acum câteva săptămâni la un dentist care a început sa îmi trateze o carie, însă nu a definitivat plomba. Din anumite cauze am ales sa schimb dentistul, iar cel actual a dat jos plomba provizorie pusa de primul, însă nu a mai astupat-o cu nimic, iar acum merg de câteva ori pe săptămână pentru a-mi curata dintele pe interior. Problema e ca de o săptămână a început sa ma doară, iar de câteva zile am observat ca am infecție în gingie și se extinde sus, spre sinusuri, căci ma doare. Sunt pe antibiotice de 2 zile, însă infecția încă se răspândește. Imi este teama ca totul se va agrava și durerea va persista, iar în ciuda faptului ca dentistul îmi curata dintele, nu se va schimba nimic deoarece mi s-a spus ca nu are cum sa închidă acum orificiul din dinte. Va rog sa îmi lăsați părerile voastre despre ce as putea sa fac ca să ameliorez durerea de la infecție și cum sa o fac sa nu se răspândească...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Caro34 a răspuns:

Bună! Schimbă-i pe ambii medici că nu poți sta cu infecție în gură! Dacă te doare, atunci acolo este puroi! Ia antibioticul și Piafen sau Algocalmin, iar între timp caută pe altcineva care să-ți rezolve problema. Numai bine!