| avocuddle08 a întrebat:

Buna! Am fost in urma cu câteva zile la un control oftalmologic si mi s-a spus ca am -0, 5 cu -0, 75 si ca este port permanent. Mi-am facut ochelari pentru ca asa mi-a recomandat medicul însă am auzit ca am dioptriile destul de mici pentru a purta permanent ochelarii si imi obișnuiesc ochii.
Voi stiti ceva in legatura cu asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Odata ce ai nevoie de ochelari inseamna ca nu vezi bine si fara ei iti fortezi ochii. Daca nu porti permanent ochelarii inseamma in continuare ca iti fortezi ochii.

| Furnicuta000 a răspuns:

Cum vezi? Important e daca simti tu ca ai nevoie de ochelari, daca te deranjeaza. Pt ca eu de ex am un oftalmolog care face consultatii si da la toata lumea prescriptie pentru ochelari desi nu toata lumea are nevoie

| goguPatent a răspuns:

Tipic romanesc.
Medicul mi-a zis sa fac asta, da am citit eu pe net de la tanti Tantza ca medicul e prost si nu trebuie sa port ochelari.

| Dandinelle a răspuns:

Știu că medicul știe mai multe decât altcineva nespecializat.
Daca totuși vrei sa te asiguri, după un an de purtat mai faci un control sa vezi daca s-au schimbat dioptriile.