| dramtys a întrebat:

Acuma 5 zile a inceput sa ma doar maseaua, tata mi-a dat nista Amoxicilina Antibiotic. Eu de 2 zile am o problema la piele, imi apar niste ciupituri ca de purice (nu, nu sunt purici), sunt multe in acelasi loc. Intrebarea mea este daca am o problema legata de alergii sau altceva? Nu am avut nicio alergie pana acum.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alinadianaaa a răspuns:

Da ai alergie la antibiotice.De preferat ar fi sa nu mai iei, mai bine iei Nurofen Expres ca e foarte bun pentru durere de masea.

| dramtys explică (pentru alinadianaaa):

Asa mi-a zis si tata. nu le-am mai luat de cand a inceput aceasta alergie.

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cel mai probabil este o reactie alergica la amoxicilina, motiv pentru care trebuie sa nu mai iei acest antibiotic si sa mergi la un medic stomatolog pentru prescrierea unui alt antibiotic (daca e cazul) sau pentru aplicarea unui tratament stomatologic.
http://www.i-medic.ro/stomatologie/abcesul-dentar

| Cosmin86 a răspuns:

Du-te la dentist, altfel risti sa pierzi maseaua