| anonim_4396 a întrebat:

de sambata seara am inceput sa i-au amoxicilina din 6 in 6 ore, iar de marti seara am inceput sa am mancarimi in zona genitala... oare o fi de la antibiotic sau de la anticonceptionale(le i-au de o luna jumate si nu am avut nici-o problema pana marti...)?

precizez ca am doar un partener si nu se pune problema de "inselat"...
multumesc anticipat...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E de la antibiotic, ai facut o candidoza. Du-te cat mai repede la ginecolog, cu cat faci analize mai repede si incepi tratamentul, cu atat te vei vindeca mai usor.

Abh
| Abh a răspuns:

Ai facut o candidoza vaginala, poti folosi ovule de Clotrimazol de 2 ori pe zi, dimineata si seara, dupa ce le introduci, stai intinsa 2 ore.Tratamentul dureaza minim 5 zile. Apropo, candidoza ai facut-o de la antibiotic, acesta distruge flora vaginala, permitand miceliilor sa se inmulteasca.

soothe
| soothe a răspuns:

Poate sa fie de la amandoua (alergia la unul din produse poate sa fie un proces cumulativ pana se instaleaza). Daca mancarimea se acutizeaza este bine sa mergi la medic. Pentru ca ai amintit, chestia cu "inselatul" este perceputa diferit de multi oameni. In principiu am incredere deplina, insa nu bag mana in foc pentru nimeni.

| lost.in.rain a răspuns:

Persoanele care sunt sub tratament cu antibiotice sunt predispuse la candidoza. Pentru a evita acest lucru este recomandata administrarea de Nistatina, 2 pastile/zi, intre mese, pe durata tratamentului cu antibiotice.
Sanatate maxima!

| buburuzaucigasa a răspuns:

Dupa cate stiu eu antibioticele nu prea merg in combinatie cu anticonceptionalele.

| Lucifer a răspuns:

Poi may, citeste putin prospectul sa vezi ca poti avea reacti imunoalergice: rush cutanat si urticare sunt cele mai frecvente

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am citit prospectul dar ma gandeam sa nu fie poate de la anticonceptionale...

mersi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri