| Edmonds2342 a întrebat:

Adeverinta medicala pentru ora de sport, din punct de vedere legal, se eliberează contra cost sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu.
Trebuie sa mergi la medicul de familie sa iti dea trimitere la medicul specialist si el iti da o scrisoare medicala pe care o duci la cabinetul scolii, medicul scolii iti da o adeverinta si pe aia o duci la profesor. Asta daca esti scutit.
Daca iti trebuie adeverinta care sa arate ca esti apt pentru ora de sport, mergi la medicul de familie si o sa iti dea gratis. Unii sunt invatati sa le bagi ceva in buzunar, dar e alegerea ta.

| Denila123 a răspuns (pentru Bondarel99):

5 lei, scrie si pe ea

| Bondarel99 a răspuns (pentru Denila123):

Eu nu am auzit de asa ceva. Probabil este introdusa recent taxa.

| Denila123 a răspuns (pentru Bondarel99):

Anu trecut am l-uat una pentru sport cu taxa de 5 lei

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Din câte știu, medicul de familie are dreptul să solicite taxa pentru adeverinte medicale, fiindcă acestea nu fac parte din serviciile medicale decontate de CNAS.
Însă, ține de bunăvoința fiecăruia. Sunt medici care îți iau bani, dar sunt și mulți care nu pretind această taxă! Dacă ești înscris la un medic de familie care obișnuiește să ofere adeverințe medicale doar contra cost, singura soluție (chiar îți recomand asta!) e să cauți un alt medic, care nu are astfel de pretenții. Îți întrebi prietenii, colegii și afli...

| alex15ccc a răspuns:

Intotdeauna a existat taxa pentru adeverinte, dar unii medici le dau pe gratis (aia de la tara, de obicei), oricum pe langa taxa, trebuie sa lasi si ciubuc in buzunarul medicului.

| gheorghe699 a răspuns:

Contra cost, eliberarea de adeverinte nu este decontata de cass.