| pilaf a întrebat:

Ai donat sange pana acum? Daca nu, ce anume te-a impiedicat sa faci acest lucru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| giony54 a răspuns:

Da,de multe ori am fost nevoit sa-mi ajut prieteni la necaz si am donat fara bani sau alte foloase.As mai face-o oricand este nevoie.

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

NU,nu-mi place starea aia care o am dupa ce imi ea sange, ameteala, stare de voma, greata e totul aiurea, plus ca ea o cantitate foarte mare de sange, care nu il recuperezi asa usor sa fim seriosi

| Fatamuntilor a răspuns:

Da am donat
As face-o din nou, dar am avut hepatita si nu mai am voie!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am donat si nici nu o sa donez. N-am de ce.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Am donat de vreo 2 ori, dar e aiurea dupa ce donezi caa esti ametit si nu poti sa faci nimic. happy

| Sweet155 a răspuns:

Nu am donat sange pentru ca am anemie.

| andy95summer a răspuns:

Da,si ce m-a oprit sa fac asta mai repede este varsta(trebuie sa ai minim 18 ani)
In urmatorul link ai toate detaliile legate de donare, reguli ce trebuie sa le respecti si beneficii.Nu trebuie sa iti fie frica, nu doare.

| 24082000 a răspuns:

N-am donat niciodata, imi este frica! Sa iti ia atata sange!

| andypk a răspuns:

Eu am donat sange. Si cica e sanatos sa faci acest lucru! Dupa ce donezi sange ai rezistanta mai mare la accidentele cu hemoragie, fiind corpul obisnuit cu pierderea de sange.
Daca donezi sange de mai multe ori pe an capeti o stare fizica mai buna decat cei care nu doneaza sange, si, mai mult, reduci riscul aparitiei mai multor boli grave. Doar ca o sa te simti obosit, ameteli cateva zile sau maxim 2 saptamani (pentru regenerarea de sange) plus ca ei iti dau si o pastila pentru asa ceva. Funda?

| KodrutZ a răspuns (pentru andypk):

Te-ai gindit mult inainte de a debita timpeniile astea? Daca iti tai o mina de vreo 3-4 ori incepe sa creasca din nou? Geez. Daca ai ameteli dupa donare, ai face bine SA NU DONEZI. Eu am donat si n-am avut nici pe draq, doar ca dupa citeva zile mi s-a invinetit mina si a ramas asa vreo saptamana. Am fost sunat mai ieri sa merg sa donez ca e nevoie mare si o voi face din nou cit mai curind posibil. Nu pentru ca o sa ma simt eu mai bine sau pentru ca se regenereaza singele, ci pentru ca ar putea salva viata cuiva.
P.S. Nu se da nici o pastila pentru nimic. Cel putin la Iasi nu, si e citamai centrul de recoltare aici.

| andypk a răspuns (pentru KodrutZ):

Depinde de corpul pe care il ai omulewinking nu toti suntem ca tine. Ameteli ai din cauza pierderii de sange din corp si pana se regenereaza. Sangele se regenereaza in 1-14 zile, acum depinde de corp. Si se da o pastila special pentru ameteli sau alte cacaturi. Nu m-am referit la pastila pentru regenerare de sange. Asa ca nu mai comenta daca nu stii... Cum scrie jos cu rosu ca trebuie sa luam in serios chestiile astea. Asa ca stai in banca ta ca nu e cum crezi. Eu am facultate in acest domeniu si stiu ca fac practica la spital.

| KodrutZ a răspuns (pentru andypk):

Depinde pe naiba, ca daca ai 50 de kile nu te lasa sa donezi. E atit de simplu - daca esti sanatos si considerat apt pentru a dona si respecti indicatiile de a sta linistit dupa ce donezi si nu te dai zmeu, NU AR TREBUI sa ai ameteli si alte alea. Daca ai, atunci inseamna ca ai anumite carente. Mie unul nu mi s-a dat absolut nici o pastila. Probabil ca se da alora care se pling de asa ceva. Desi am vazut unul singur caruia i s-a spus sa stea 15 minute intins si s-a ridicat el ca zmeul dupa 15 si dupa aia aoleu, ametesc. Facultate in domeniu, ha? Postliceala de farmacie, sau ce? Ca la formulari ca "Dupa ce donezi sange ai rezistanta mai mare la accidentele cu hemoragie, fiind corpul obisnuit cu pierderea de sange." nu prea te vad bine...

| andypk a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu-mi imi bat capu cu idioti. Care raspund doar sa aiba raspunsuri, nu sa ajute oamenii.