| ReddY25 a întrebat:

Ați donat vreodată sânge?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Da! Eram in clasa a XII-a, implinisem 18 ani! A venit profesorul de romana sa ne convinga sa donam sange, sa donam sange ca asa putem salva vieti.Eram vreo 4-5 care eram majori..Si am mers toti/
Intre timp am facut hepatita si nu am mai avut voie sa donez, desi as mai fi vrut.

| gabicoo a răspuns:

Da! Dar acum 10 ani - pentru o cunoștință care urma să intre în operație! Atunci nu aveam probleme de sănătate!

Răspuns utilizator avertizat
| wildthing a răspuns:

Da, e un gest nobil...este/poate fi contributia ta directa la salvarea unei vieti.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu

| blackann a răspuns:

Nu.

| TheGentleman a răspuns:

Mi se pare amuzant cum tot fac ăștia reclamă și campanii de donat sânge, dar când te prezinți ți se bagă o serie de condiții, că ba greutate că ba nu știu ce...

Dar când te duci la un laborator de analize, acolo e gata, nu mai e nicio problemă din a-ți lua sânge rolling on the floor rolling on the floor

| suntserios a răspuns (pentru TheGentleman):

Serios?

Pai cand donezi sange ti se iau 500 ml, sange care trebuie sa fie perfect sanatos pentru a putea fi utilizat mai departe.

La analize se iau 20-30ml sange care trebui analizat... chiar ai vrut sa compari cele doua?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru TheGentleman):

Iti baga acea serie de conditii ca sa nu dai sange contaminat la oameni. e si normal sa faca asta. Plus ca au nevoie de toate detaliile de la tine: varsta, greutatea, daca suferi de vreo boala, etc. Toate aceste detalii sunt pentru a preveni contaminarea si moartea altora, cat si pentru a te preveni din a dona in caz ca organismul tau nu suporta sangele pierdut.
Nu e ca si cand ai dona haine laughing. O singura neatentie la aceasta procedura de donare, si se poate transforma intr-un dezastru biologic.
Cand ti se recolteaza analizele de sange, e alta mancare de peste. Pentru ca acolo ti se iau maxim 40 sau 50ml ca sa vada ce ai in corp. Apoi sangele ramas este aruncat.

| TheGentleman a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Ok, „să nu dai sânge contaminat" - nu se fac analize înainte pentru asta? Și pe baza acelor analize să ți se spună punctual: ai problema x, trateaz-o și vino din nou"

Și apoi, sângele recoltat nu este procesat? Mă îndoiesc că îl transferă brut, pentru că dacă ar fi așa, te-ar băga în salon cu persoana în nevoie și ar transfera printr-un tub. Dar Șângele este prelucrat, în funcție de nevoile lor.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru TheGentleman):

Pai ti se fac analize, dar daca din prima te vede bolnavicios, te lasa pe seen laughing.
Uite aici toti termenii de eligibilitate pentru donare:

Conditii de eligibilitate pentru donarea de sange in Romania
Sa ai varsta cuprinsa intre 18-60 ani.
Sa fii cetatean roman sau orice cetatean al Uniunii Europene care are resedinta in Romania.
Greutate > 50 kg.
Tensiunea arteriala sistolica (primul numar) intre 100 si 180 mmHg; tensiunea arteriala distolica (al doilea numar) intre 60 si 100 mmHg.
Sa te simti bine.
Sa nu ai anemie.
Sa nu fi suferit interventii chirurgicale in ultimele 6 luni.
Sa nu fii in evidenta cu diverse afectiuni in tratament (diabet, dislipidemie, boli cardio-vasculare severe, hematologice, digestive, renale, reumatologice, respiratorii, neurologice, endocrine, dermatologice, boli hematologice si cancer, boli infectioase sau parazitare sau alergii); etilism cronic.
Sa nu ai predispozitie la sangerare prelungita in caz de raniri.
Daca esti femeie, sa nu fii la menstruatie (poti dona dupa 5 zile), sa nu fii insarcinata, sa nu alaptezi (in acest caz trebuie sa astepti cel putin 1 an pentru a dona).

| WonderGirl7 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Omg, pot dona.
am A-
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vrut în urma cu mulți ani. Însă mereu am fost refuzat ca eram prea slab atunci ( aveam 62 kg atunci în loc de 65 kg cele cerute). Eram refuzat după ce nu îmi era zis pe loc asta, după ce așteptam ca prostul la uși și când sa intru "ne pare rău, nu puteți dona". De atunci nu am mai fost si sunt mai gras decât atunci ( am 79 kg). In rest ma amuza când ii vezi la TV sau pe unde mai apucă "ca invita oamenii sa doneze sânge, ca s-a observat o scădere, ca etc". Iar eu când mergeam și nu o singură dată am încercat, m-au trimis acasă după ce așteptam 1 ora și ceva pe la uși. Asa ca să le fie de bine. Când mai au nevoie de sânge sa doneze medicii între ei. Pentru ca oamenii când merg, își bat joc de ei.

| adryang78 a răspuns:

Da,de mai multe ori.

| LaviniuA a răspuns:

Nu, pentru ca e o cantitate enorma. Aproape jumatate de litru. M-ar lua cu lesin.

Poate daca s-ar fi platit as fi incercat.
Si adica de ce nu s-ar plati? Mi se pare aiurea.
Eu ca sa produc juma de litru de sange trebuie sa ma alimentez. Alimentele nu sunt pe moca.
Plus ca sangele de nevaccinat valoreaza mult laughing

| ALM2000RO a răspuns:

N-am donat niciodată și nici nu am cum, având în vedere starea sănătății

Răspuns utilizator avertizat
| Skarr a răspuns:

Nu am donat si nici nu mai am cum sa donez vreodata.
Dar am primit si am avut alti oameni care au donat pentru mine.
Gen nu direct mie pentru ca sunt grupe diferite dar e un fel de schimb pe schimb

| Ciprian09 a răspuns:

Donez cam de 3/4 ori pe an.ar trebui sa fie o treaba normala pentru ca ai putea fi tu sau cineva apropiat tie care ar avea nevoie! Cu A2 negativ, ii dau înainte, este nevoie maxima de sânge în toată tara!

| melimili a răspuns:

Da. Fara probleme.

| floruits a răspuns:

Nu am donat sânge.

| Sssofia a răspuns:

Nu, dar aș vrea. Este nevoie

| WaterlilyyHeEv29 a răspuns:

Nu, dar mi-as dori sa imi fac curaj si sa recurg la acest gest cat mai curand posibil fiindca este de mare ajutor pentru alti oameni!