| monica_3273 a întrebat:

AJUTOR.am 20 de ani sunt insarcinata in luna 7, si sunt foarte speriata pentru ca atunci cand aveam 3 luni am avut probleme cu maseaua de minte mi-a facut infectie si nu a avut loc sa sparga si mi s-a umflat si gatu ma durea foarte tare. dupa 5 nopti nedormite de durere plimbanduma prin toata casa cu compresi mi se dusese durerea la cap si aproape k nu mai judecam.intr-o noapte m-am dus la maternitate era ora 1 si o asistanat mi-a spus ca domnu doctor era intr-o operatie si i-a spus dansa problema mea. mi-au spus sa iau oxacilina k nu patesc nimic k sunt in primul trimestru de sarcina.am luat doar 2 pastile dupa care mi-am sunat sora si mi-a spus sa nu mai iau k sunt periculoase. apoi m-am dus la farmacie si si mi-a dat medicamentul ospen scria in prospect ca era indicat si gravidelor dar tot antibiotic era, am luat si cateva delea tot nu imi trecea am rezolvato ducandu-ma la un dentist care mi-a dat drumu la infectie nu proia sa imi faca nimic dar am implorato pentru ca simteam k innebunesc.la 2 zile dupa ce nu am mai avut nimic m-am trezit din somn si cand m-am dus la baie aveam o pata de sange am plecat imediat si m-am internat am stat o saptamana in maternitate ma gasit si cu o secretie jos care mi-a tratase dar mai apare din cand in cand mai ales la frig.ma duc luna de luna la ginecolog si imi spune ca copilu meu e bine dar nu stiu ce sa cred nu am incredere foarte mare in doctori uni sunt minunati iar alti nu isi dau niciun interes si acum intrebarea mea este COPILU MEU va fi SANATOS? aaa si am o burtica foarte mica si in luna a 6 mi-a spus ca copilu are 700 de grame E NORMAL? va rog frumos sa imi raspundeti este prima sarcina si imi doresc copilu asta.va multumesc pentru timpu acordat citindu-mi problemele

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| monicaclaudia a răspuns:

Mau luat cu fiori rindurile tale nu pot ca sa iti dau un raspuns p ca nu sunt un doctor ( dar sper ca o sa ai un copil sanatos. Eu ser ca sa gasesti niste doctori mai competenti ( pentru asa ceva nu e posibil e in risc viata unui inocent (
sper ca sa gasesti un raspuns mai apropriat la problama grava care o ai (( :Tot binele din lume tie si copilului tau

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Oxacilina si ospenul sunt medicamente permise in sarcina. Mai degraba infectia genitala sa fie o problema pentru copil. O infectie genitala in timpul sarcinii este foarte periculoasa.
In rest, la 6 luni 700 de grame e normal. Probabil copilul tau e ceva mai micut (poate nici tu esti prea mare), dar greutatea nu este una patologica.
Nimeni nu-ti poate spune ca copilul tau va fi sigur bine. Dar nu de la antibioticele alea apar probleme. daca la echografie copilul e normal, atunci nu ai de ce sa fii disperata. Asteapta-l cu drag si cu liniste in suflet!

| vio2006 a răspuns:

Draga Moni... daca de la trei luni cand aveai probleme, ai ajuns la sapte luni...nu trebuie sa mai faci nimic, decat sa astepti linistita si plina de speranta, sa nasti...Nu-ti mai face nici un fel de probleme...gandeste-te ca vei avea un copil frumos si sanatos, vorbeste cu el de pe acum, roaga-l sa fie sanatos si sa creasca mare...Asteapta plina de speranta, Dumnezeu te va ajuta...

| cristinela a răspuns:

Nu te mai agita, caci transmiti si copilului starea ta, fi optimista! Eu intotdeauna citesc prospectele medicamentelor, daca te uitai vedeai ca ce ti/au dat tie e permis gravidelor.Eu am nascut acum trei luni si am avut, ca si tine burta destul de mica, dar fetita a avut la nastere 3, 300kg. Oricum in ultimele luni bebelusii incep sa i/a in greutate si probabil ca tu nu ai pus pe tine aproape nimic(kg, vreau sa spun), de aceea ti se pare burta mica>Sa ai o nastere usoara!

| tea a răspuns:

E greu sa dai un raspuns, nevand studiile si esperienta necesara... dar sfatul meu, e sa fi cat mai linistita, pentru ca starea ta de neliniste, o transmitzi si bebelusului, sa profiti cat mai mult de aceasta perioada...pentru ca este unica. iar daca tot esti asa de nelinistita, poti face o ecografie 3d, iar daca o sa ti se spuna ca e ok, chiar nu ai de ce sa iti faci griji, bebe chiar e bine. iar bebe incepe sa se dezvolte cel mai mult, din luna a 7-a, daca ti s-a spus la inceputul lunii a sasea ca are 700gr e ok, iar de acum sa stii ca nu o sa se mai miste asa mult, si nu trebuie sa te sperii, pentru ca spatiul prea strans, din burtica ta, e de vina.sanatate si un bebe frumos! nastere usoara! o mamica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt medic dar s-ar putea sa am zic un adevar. vb cu mama mea am antrebato despre o asemenea ntrebare cum ai avut u si ea mi-a sugerat ca an timpul sarcini sa nu iau nici un fel de medicament. sper ca tu si bebelusul tau sa fiti bine si sanatosi.trebuie doar sa ai ancredere an tine si an DUMNEZEUsi o sa vezi ca o sa fie bine.toate cele bune tie si copilului tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! si eu la prima sarcina am avut probleme cu urechile mi se infectau si se umflau tare tare si ma dureau ingrozitor dar nu am luat pastile; in schimb am facut tratament cu antibiotic dupa ce am nascut, dar de sangerat sangeram in primele luni in fiecare zi cate putin si am fost la doctor dar mi-a zis ca nu e nimic grav ca sunt eu mai sensibila si de asta sangerez, si am nascut baietelul e mare are 1an si 8 luni acum e sanatos tunhappy si asteapta o surioara acum(sunt in luna a saptea). eu cred ca o sa fie bine; Dumnezeu sa iti dea putere sa treci si de nastere si sa ai un copilas sanatos si frumos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna monica si eu am 20 de ani si sunt tot in luna a 7 a...am avut si eu pb cu maseaua...am facut abces...am indurat pb cu comprese cu apa rece...doctorita mea de fam mia recomandat sa iau nurofen pentru durere sau algocalmin... aaa si eu am burta mica pentru ca sunt slabuta aveam 44 de kg cand am ramas insarcinata dar stai linistita doctorul ginecoloc mi-a zis ca nu am mult lichid amiotic si nu este uterul destul de mare pentru a fii burta mai mare... dar este ok. fetita este bine...stai linistita... te pop... daca vrei sa mai vb uite id ul meu de mess lavinyk13...

| tigrucsaba a răspuns:

Draga mon eu asta pot sati zic ca daca luna de luna unbli la genecolog eu zic ca va fi bine dar terog sa numai iei medicamente anti biotice ca nu-i bine ca sti cin o pierdut si sotia sarcina la doua luni ca siea aluat anti biotice si fiole albocalmin en gro si trebuia sa faca avort ca copilu era mort in ia si un era viu dar dupa aia acum am o fata sanatoasa de 5 ani. EU ACESTEA ITI SFATUIESC TE PUP CSABI GAZDAG DDIN ARAD...