| Savemeplease a întrebat:

AJUTOR! Cred ca am pneumonie dar parintii mei nu vor sa ma duca la spital. Am febra(ard toata), frisoane, tusesc de doua saptamani incontinuu(tuse acuta si productiva), ma doare spatele. Am baut ceai, sirop dar nimic nu a facut mai bine. Crede-ti ca am pneumonie? Daca nu ce am? Ce sa fac? Scuze categoria...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu suna la 112. Mergi la urgenta. Poti sa mergi si singur. Daca nu poti merge singur suni la urgenta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti răcită, poate ai viroză de sezon sau gripă.

| Savemeplease explică (pentru CristiDinBucuresti):

Acuma cand tusesc scuip sange, este normal pentru o viroza?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Savemeplease):

Daca ai răcit la plămîni da

| corbulalbrosu a răspuns:

Da un apel la Urgenta, SMURD, 112, din moment ce parintii tai sunt niste iresponsabili ""demni ""de a fi decazuti din drepturi sau macar ""scuturati"" un pic pentru, rele tratamente aplicate minorului.

| AlexDFY a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Chiar are voie sa sune la 112 pentru asta? acum intreb din curiozitate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pt AlexDFY, bineinteles este vorba de un caz grav, este vorba de un copil. Cei de la 112 pot redirectiona apelul catre o unitate specializata in astfel de interventii (salvare, SMURD)

| minrest a răspuns:

Orice ai avea, trebuie sa te tratezi. Esti destul de mare, du-te singura la camera de garda a unui spital. Daca ai pneumonie si nu te tratezi, poti sa mori.

| Lawliet14 a răspuns:

Sa insisti neaparat la parinti! E o boala periculoasa, trebuie sa ajungi cat mai repede poate chiar la spital, da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te imediat la medicul de familie nu sti ce boala poti sa ai (Doamne fereste)Sper ca nu ai

| Lariiiiiiii a răspuns:

TREBUIE SA MERGI NEAPARAT LA DOCTOR.
Pneumonia este o infecţie la plămâni si duce la moarte daca nu se tratează din timp.

| IuseinLavinia a răspuns:

De ce? Este prea " scump " spitalul? laughing daca nu preia tu initiativa si suna la ambulanta veI ce este neinregula cu tine.

| Dures_Iulia_1967 a răspuns:

Consulta un medic
Multe boli au simptomele astea... doar un doctor isi poate da seama

| IonutzSoro a răspuns:

Buna! Du-te la Medicul tau de familie sau la urgente daca nu cumva Medicul tau de familie e in concediu..Si incearca sa le explici parintilor tai ca nu e de glumit..Eu nu cred ca ai pneumonie.(s-ar putea sa-ti fi tras curent sau sa fi racit mai tare)..Bafta!