| Cotor_Bogdan_2002 a întrebat:

Acum 6 saptamani, a inceput sa ma doara gatul, si sa tusesc sec. Dupa 2 zile tusea a devenit productiva, am fost la doctor si m.a trimis sa fac o radiografie. Dupa ce am facut radiografia, diagnosticul a fost de pneumonie interstiala, chiar daca nu aveam febra deloc. Dupa tratament inca mai tusesc din cand in cand. Am 16 ani, nu fumez si vreau sa va intreb daca pneumonia putea fi confundata cu cancerul pulmonar si daca trebuie sa repet radiografia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, pneumonia nu poate fii confundata cu cancerul, dar este o infectie destul de severa si daca nu respecti intru totul instructiunile medicului, poti face complicatii si starea se agraveaza.
Te sfatuiesc sa nu ami repeti radiografia pulmonara daca nu este fffff importanta, pentru ca fiecare expunere la radiatii, te pot iradia si poti face cancer in viitor.
Pentru cei bolnavi de plamani, hrana sanatoasa si indestulatoare este o necesitate, ca refacerea sa fie facuta corect si sa nu lase sechele.
Atentie, nu fuma si nici nu sta in medii in care se fumeaza, pentru ca, fumatul pasiv (prin inhalarea fumului de la altii) este mai rau decat cel activ, putand sa faci complicatii la plamani, pentru ca acum esti deja cu o imunitate scazuta si usor se poate aluneca pe o panta nu tocmai sanatoasa, a plamanilor.