| MadaIoana16 a întrebat:

Ajutor! De aseară mă înțeapă colțul ochiului drept, s-a înroșit și lăcrimez des. Înainte cu câteva ore mă ustura sub ambii ochi. Cum fac să îmi treacă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil ai facut CONJUNSTIVITA si te sfatuiesc sa mergi de urgenta la Oftalmolog, ca mine vei avea ambii ochi rosii si te vor ustura cumplit.
Tratamentul trebuie inceput imediat, ca sa nu avanseze infectia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Durerea oculară poate fi produsă de o mare varietate de afecţiuni oculare care determină inflamaţie, precum şi de infecţii sau alergii. O cauză obişnuită de durere oculară este conjunctivita, uneori numită "ochiul roşu". İti recomand sa te duci cât mai repede la oftalmolog!

| smihai23 a răspuns:

Cred că deja știi că ori ți-a intrat ceva obiect străin în ochi, ori ai folosit vreo substanță iritantă, ori ai atins ceva și ai atins ochii ulterior. Poți folosi picături pentru ochi, sau să te speli cu multă apă și să vezi dacă se întâmplă ceva. Succes