| candycane16 a întrebat:

AJUTOR! Iau anticonceptionale "Yasmin" deja de un an,din cauza unor probleme de sanatate. Totul a fost bine,nu am avut singerari prima perioada. Saptamana aceasta am avut contact sexual cu iubitul meu( a ejaculat in mine). Astazi insa am observat niste singerari, foarte straniu. Care ar putea fi cauza? Stiu ca e imposibil sa ramai insarcinata cu ele. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e imposibil sa ramai insarcinata cu ele, riscul este foarte mic daca le iei corect (sub supraveghere ginecologica regulata, la ora fixa, fara sa iei si medicamente care le inhiba efectul). Sangerarile dupa contact sexual insa sunt foarte ingrijoratoare (pot fi semnul unei leziuni precanceroase de col uterin=. Trebuie sa te consulte cat mai repede ginecologul tau (in maxim 48 de ore de la debutul sangerarilor pentru a identifica sursa lor)

| neutrino a răspuns:

Problema ta tine stric de sanatate, motiv pentru care este indicat sa mergi iarasi la medic. Raspunsurile noastre pot fi total gresite.

| Alcyon a răspuns:

Ar trebui sa stii ca nicio metoda nu este 100% sigura. Ar fi bine sa mergi la un ginecolog, sa vezi de ce ai sangerari.