| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor, ma doare rau urechea. Am fost la plaja si mi-a intrat apa in urreche si nu cred ca a iesit si ma si doare. ajutati-ma. Am increcat: chestia cu degetu` in ureche, sa bat, sa sar in sus cu capul aplecat, dar ma doare mai tare! Sa o las in pace si sa astept sa iasa singura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| raducmustiuc a răspuns:

Pune-te în genunchi cu patul în stângă sau dreapta ta... depinde de ce ureche e Înfundată. dă-te cu urechea/capul de pat până iese apa. aşa fac când vin de la ştrand... vorbesc serios, chiar funcţionează.

5 răspunsuri:
| Cosma16 a răspuns:

Mergi la doctor! nu cred ca este ceva grav daca zici ca ti-a intrat apa in ureche.Dar nu cred ca este de la apa ca apa nu prea doare daca intra in ureche doar daca a fost prea rece, oricum consulta un medicbig grin

| AlAndalus a răspuns:

Buna! Acum 2 ani am patit exact ce patesti tu: mi-a intrat apa in ureche (la mare) si ma durea.Am fost la camera de garda si mi-au turnat solutie auriculara in ureche pentru. a scoate apa. Apoi doctora mi-a examinat interiorul urechii cu un aparat special si a depistat o mica otita de toata frumusetea (infectie) din cauza careia am luat antibiotice 1 saptamana. Sfatul meu:mergi la doctor si nu mai agresa urechea cu alte obiecte (gen:deget, betisoare etc.)!

| AxyAxii a răspuns:

Hmm, pai uite, si eu am avut aceeashi problema, dar am scapat cu Audispray, incerca sa il foloresti sper ca o sa meargawinking.
Sper ca te-am ajutat:* Bbyee

| iRock a răspuns:

Salut Drew!
Ai grija, este foarte periculos! Consulta imediat un medic. Iti spun din proprie experienta, tot la mare am patit si eu si cand am fost la medic.Surpriza! am avut otita. Deci ai grija!

| maimutel a răspuns:

Orl ca e posibil sa faci infectie...si nu mai face bungee jumping cu urechea intre timp ca nu iti faci decat rau...