| Xonia19 a întrebat:

AJUTOR. povestea depresiei\bolii mele. A inceput in copilarie, cand tatal meu venea beat acasa, nu ne batea dar imi era frica sa nu ii faca ceva mamei, peste cativa ani imi era frica sa mai mananc, ca poate ma inecam. apoi am facut un atac de panic si credeam ca o sa mor. A urmat inima, in fiecare zi cautam boli ale inimi si imi era frica sa nu fac vreun infarct deoarece aveam palpitatii. Acum ma gandesc la cine sunt eu, de ce mi se intampla mie asta.La ziua unei prietene mi-a venit rau adica ma luase o stare ciudata eram aeriana parca eram pe alta planeta dar eram constienta. uneori ma uit drept si ma gandesc cine sunt eu..Vad un punct negru ( trebuie sa port ochelari dar nu vreau ..de la asta sa fie? ) uneori si simt mirosuri ciudate din nas si ma doare capul mai mereu. mi-e frica sa mai ies din casa. in fiecare minut mi-e frica sa nu mor! Acum imi este frica sa nu am epilepsiee. AJUTORRR.CE AM? SI AM DOAR 15 ANI!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Xonia,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Cristinaaa57 a răspuns:

Si eu astfel de cazuri cateodata...

Răspuns utilizator avertizat
| senstein a răspuns:

N-ai sa mori! Curaj si bunatate!

| immortalfaith a răspuns:

Oricine trece prin asta, nu te mai plange ca o fetita rasfatata

| belle2009 a răspuns:

Buna draga mea,
In calitate de viitor Psiholog (Studenta) pot sa-ti spun ca aceste frici sunt cauzate de copilaria ta si de evenimentele din perioada respectiva (certuri in familie etc.).
Suferi de anxietate in acest moment dar exista 2 modalitati sa-ti revii iubito.
1. Daca de mama ta te simti mai apropiata incearca sa ii te destainui daca te macina o problema sau mai multe ca sa te poti descarca sufleteste si astfel te vei simti protejata de un membru al familiei si vei descoperi in mama ta cel mai bun si sincer prieten al tau.
Si astfel iti vei da seama singurica ca in sanul familiei tale nu ti se poate intampla nimic rau.
Incearca sa gandesti pozitiv amintindu-ti de prietenii tai, de evenimentele frumoase din viata ta de copil si de eleva si sa te bucuri de fiecare amintire frumoasa pe care o ai.
Si astfel vei depasi aceasta perioada dificila si vei iesi repede din aceasta stare proasta.
2. Daca nu vei reusi sa rezolvi aceasta problema in primul mod va trebui sa consulti un Psiholog Clinician aflat in zona in care locuiesti tu cu care poti discuta sincer problemutele tale si veti gasi impreună solutia potrivita pentru a scapa de aceasta stare.
Sunt sigura ca vei reusi sa-ti rezolvi problemele singurica dar daca nu reusesti nu ezita sa apelezi la ajutorul unui Psiholog.
Numai bine iti doresc!
Pa, pa

| Xonia19 explică (pentru belle2009):

Multumesc mult. acum totul este bine, tatal meu s-a intors la Dumnezeu de 2 ani.dar eu tot nu pot sa scap de starile astea si imi este frica sa nu mor sau sa am epilepsie sad multumesc pentru sfaturi :**

| Xonia19 explică (pentru belle2009):

Multumesc. dar imi este frica sa nu am epilepsie sau vreo alta boala deoarece : am multe momente de deja vu, mirosuri ciudate din nas si uneori vad un punct negru ..de ce sa am astea?

| belle2009 a răspuns (pentru Xonia19):

Aceste simptome le ai din cauza că ești foarte speriată și te macină faptul că ai putea avea aceste boli dar nu ai motive să te sperii dacă analizele tale sunt bune.
Cred că te-ai gândit că ai putea avea epilepsie citind pe internet cum se manifestă epilepsia. dar nu la toată lumea se manifestă la fel asa că te rog frumos stai liniștită.
Pentru liniștea ta poți consulta un medic neurolog dar nu ai stai liniștită iubita.
Dacă vrei să mai vorbim trimite-mi mesaj la întrebarea aceasta și îți răspund când îmi permite timpul îți promit.
Numai bine!
Pa, pa

| Xonia19 explică (pentru belle2009):

Nu s-a intors in sensul ala laughing adica s-a pocait big grin uneori simt niste mirosuri ciudate care imi aduc aminte de locuri din copilarie crying de ce am astea?

| belle2009 a răspuns (pentru Xonia19):

Scuza-ma!
Acele mirosuri pe care le ai sunt cauzate de faptul ca iti amintesti de evenimente, persoane de care nu iti face placere sa-ti amintesti.
Incearca sa desfasori activitati placute care te fac sa le uiti pe cele neplacute din aceea perioada si vei scapa de aceasta stare cu siguranta. happy

| Xonia19 explică (pentru belle2009):

Multumesc mult azi am citit o carte si am fost mai relaxata. Inainte la fiecare miros, miscare, orice faceam imi aducea aminte de copilarie si ma speriam insa azi mi-a fost mai bine si sper ca incontinuare sa imi fie. :* :*

| belle2009 a răspuns (pentru Xonia19):

Bravo, felicitări!
Mă bucur foarte mult pentru tine.
Cu cât îți faci mai mult de lucru desfășurând activităti plăcute și relaxante din punctul tău de vedere mai ales în această perioadă a vacantei de vară care va urma cu atât te vei simți mai bine. Îți revii cu siguranță singurică.
Dacă vrei să mai vorbim scrie-mi la întrebarea aceasta și îți răspund când îmi permite timpul. happy
Succes!
Pa, pa.

| Xonia19 explică (pentru belle2009):

Am vorbit cu mama despre asta si am inceput sa iau Magne B6 care ma linisteste foarte mult. Multumesc pentru tot si sper sa tinem legatura :* big grin

| belle2009 a răspuns (pentru Xonia19):

Nu ai pentru ce.
Foarte bine. Mă foarte bucur mult că începi să te simți mai bine.
Capul sus!
Cu plăcere scrie-mi la întrebarea aceasta și ținem legătura cu drag.
Pa, pa