| kopotoru a întrebat:

de 3 zile tot simt ceva in gat ca un nod, iar dupa ce mananc tot asa se simte numa ca vine ragaiala, plus palpitatii la inima, transpiratie, respir greu si am o stare de frica ca si cum as muri curand sau asteptand sa fac infarct. Oare ce sa fie atac de panica sau pre infarct?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu induce totusi in eroare, aceasta nu este o urgenta medicala! mai ales cand reiese clar din ceea ce scrie utilizatorul ca nu este o problema cu inima, el ramane fara aer pe perioade scurte de timp (1 secunda) din cauza atacurilor de panica.

Iar pentru kopotoru : incearca sa te calmezi, nimic din ceea ce crezi ca se va intampla rau, in realitatea nu se va intampla, pentru ca este in capul tau toata chestia asta, gandurile iti sunt alterate de aceasta problema denumita stare de anxietate, ba coroborata de cele mai multe ori cu TOC (tulburare obsesiv-compulsiva)(cand te speli pe maini exagerat, cand crezi ca te vei imbolnavi din orice, cand ai o anumita obsesiv sa inchei usa de 20 de ori ca sa fii sigur ca ramane inchisa etc), in realitate daca ai putea sa iti impui ca nimic rau nu se va intampla, ai sa vezi ca chiar asa este.
Am dat aceste sfaturi caci de luni este musai sa mergi la un psiholog/ psihiatru, daca se poate aceeasi persoana sa aiba aceste doua calificari ar fi si mai bine, mai ales ca ai nevoie in aceasta faza de pastile, dar nu-ti face griji te vor repune pe picioare de indata.
Pe de alta parte dupa ce vei lua pastile caci cu gargara denumita psihologie este mult mai de durata si tu ai nevoie acum de ceva cu rapid, dupa ce faci tratament cu antidepresive ( arketis de ex.desi este antidepresiv, este un bun anti-anxietate!) chiar te sfatuiesc sa mergi la psiholog sa faci psihoterapie (fara pastile). E mai sanatos la psiholog, dar la psihiatru cu pastilele de acolo simti repede efectele benefice, la psiholog ai nevoie de multe sedinte scumpe si dureaza, plus ca trebuie sa gasesti persoana care chiar stie ce sa faca, ca asa sunt milioane de psihologi dar unii care sa te faca sa scapi de TOC si anxietate mai RAR.
Sper ca sfaturile mele sa-ti fie de folos si sa te indrume catre calea buna.
Nu esti singurul cazul in aceasta afectiune, si eu am fost ranit si cred inca-s vulnerabil la aceste afectiuni, de fapt pot spune fara sa denigrez sau sa ofensez vreun deomeniu medical sau social CA SE PARE CA DEPRESIA SI TOT CE IMPLICA EA A DEVENIT FRATILOR (SI SURORILOR) O BOALA A SECOLULUI NOSTRU, de la ce o fi nu stiu, dar banuiesc ca are legatura cu societatea asta JEGOASA in care traim, o societate formata din jeguri in mare parte, no offence cei de pe TPU nu sunt vizatiwinking

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu e de la inima e de la cap, deci psiholog/psihiatru este recomandarea mea.

| Violleta2022 a răspuns:

Atacuri de panica, din cauza ipohondriei.

| anonimg a răspuns:

În locul tău sunam la salvare și primeam ajutor. Măcar până trece weekendul ca să te poți vedea cu medicul de familie.

| kopotoru explică (pentru Simpatic):

Multumesc pentru raspuns cred ca ai dreptate, am avut momente cand mi-am repetat ca nimic nu se intampla si ce sa vezi odata ce am reusit sa ma calmez senzatia respectiva a disparut, dar a revenit cu timpul! Am 21 ani si este prima data pentru mine cand experimentez asa ceva, chiar am crezut ca am probleme cu inima serioase zilele astea dar raspunsurile de aici mi-au aratat realitatea, daca nu ma refac pana luni o sa merg la psiholog/psihiatru sa vad ce gasesc sper sa ma ajute! Cred insa ca totul este in controlul de sine mai exact stapanirea emotiilor si cel mai important sa fiu calm sa nu ma mai stresez! Multumesc si o zi buna!

| Simpatic a răspuns (pentru kopotoru):

Totusi este bine sa mergi la un psihiatru (a nu se intelege ca este nebunie) pentru ca se zice ca depresia netrata (iarasi am zis depresie la modul general ca si cum ea este sursa TOC sau tulburare anxioasa) duce si ea la complicatii.
Ai nevoie de o pastila care sa-ti refaca serotonina, doar cu gandire pozitiva nu cred ca poti sa iti refaci aceste rezerve, dar cu o pastila pe zi alaturi de o gandire pozitiva lucrurile revin la normal.
Repet nu incurajez luarea de pastile dar e musai la un asemenea episod sa faci un tratament de 3-6 luni, dupa aceea te poti duce la psihologi si a lor psihoterapie, care te va ajuta sa iti stapanesti aceste temeri pe viitor astfel incat sa numai iei medicamente.

| Simpatic a răspuns (pentru anonimg):

Nu induce totusi in eroare, aceasta nu este o urgenta medicala! mai ales cand reiese clar din ceea ce scrie utilizatorul ca nu este o problema cu inima, el ramane fara aer pe perioade scurte de timp (1 secunda) din cauza atacurilor de panica.

Iar pentru kopotoru : incearca sa te calmezi, nimic din ceea ce crezi ca se va intampla rau, in realitatea nu se va intampla, pentru ca este in capul tau toata chestia asta, gandurile iti sunt alterate de aceasta problema denumita stare de anxietate, ba coroborata de cele mai multe ori cu TOC (tulburare obsesiv-compulsiva)(cand te speli pe maini exagerat, cand crezi ca te vei imbolnavi din orice, cand ai o anumita obsesiv sa inchei usa de 20 de ori ca sa fii sigur ca ramane inchisa etc), in realitate daca ai putea sa iti impui ca nimic rau nu se va intampla, ai sa vezi ca chiar asa este.
Am dat aceste sfaturi caci de luni este musai sa mergi la un psiholog/ psihiatru, daca se poate aceeasi persoana sa aiba aceste doua calificari ar fi si mai bine, mai ales ca ai nevoie in aceasta faza de pastile, dar nu-ti face griji te vor repune pe picioare de indata.
Pe de alta parte dupa ce vei lua pastile caci cu gargara denumita psihologie este mult mai de durata si tu ai nevoie acum de ceva cu rapid, dupa ce faci tratament cu antidepresive ( arketis de ex.desi este antidepresiv, este un bun anti-anxietate!) chiar te sfatuiesc sa mergi la psiholog sa faci psihoterapie (fara pastile). E mai sanatos la psiholog, dar la psihiatru cu pastilele de acolo simti repede efectele benefice, la psiholog ai nevoie de multe sedinte scumpe si dureaza, plus ca trebuie sa gasesti persoana care chiar stie ce sa faca, ca asa sunt milioane de psihologi dar unii care sa te faca sa scapi de TOC si anxietate mai RAR.
Sper ca sfaturile mele sa-ti fie de folos si sa te indrume catre calea buna.
Nu esti singurul cazul in aceasta afectiune, si eu am fost ranit si cred inca-s vulnerabil la aceste afectiuni, de fapt pot spune fara sa denigrez sau sa ofensez vreun deomeniu medical sau social CA SE PARE CA DEPRESIA SI TOT CE IMPLICA EA A DEVENIT FRATILOR (SI SURORILOR) O BOALA A SECOLULUI NOSTRU, de la ce o fi nu stiu, dar banuiesc ca are legatura cu societatea asta JEGOASA in care traim, o societate formata din jeguri in mare parte, no offence cei de pe TPU nu sunt vizatiwinking

| alina2k18 a răspuns:

Atacuri de panica sau inceput de anxietate dat de starile astea de neliniste.
Vezi un medic psihiatru daca nu te linistesti curand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa-i spui astea medicului tau de familie. Te va trimite el unde trebuie.

| kopotoru explică:

Tocmai ce au venit rezultatele Distonia vegetativa si Tahicardia au fost cauzele. Sper sa nu fie ceva fatal!

| kopotoru explică (pentru kopotoru):

Cica corpul a intrat intr-un fel de sevraj dupa ce m-am lasat de cola dupa 7 ani de zile.....am uitat sa mentionez ca m-am lasat de cola cam de cand a inceput senzatia asta!