| n4ik a întrebat:

Ajutor! prietenul meu fumeaza dar mie nu imi place asta si i-i zic asta de multe ori, el imi zice ca vrea sa lase fumatul insa nu poate acum, zice ca cu timpul .in fine ce pot sa fac eu ca sa il conving ca tigara e un accesoriu demodat sau ce trebuie sa fac? va rog ft mult sa ma ajutati, va multumesk din timp!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu prea ai cum să convingi un fumător să nu mai fumeze. Mai ales când principalul motiv este că te deranjează pe tine... După cum ziceau şi ceilalţi în cel mai bun caz nu va mai fuma când e cu tine. Încearcă să-l accepţi aşa cum e sau caută pe altcineva. E foarte dificil pentru un fumător să se lase de fumat, mai ales dacă nu e susţinut. Eu am reuşit să ajut o persoană să se lase de fumat, dar a făcut-o pentru că a vrut. Fără să-i spun nimic. Doar l-am sprijinit moral când a făcut asta şi i-am arătat că viaţa poate fi la fel de frumoasă sau chiar mai frumoasă fără ţigară.
P. S. Şi eu am fost fumătoare timp de 7 ani.

| monyk a răspuns:

Buna, fi alaturi de el, sustine-l pentru ca daca tu ii dai incredere in el atunci se va lasa de fumat, are nevoie de multa vointa si cred ca ajutorul din partea ta e bine venit... daca te iubeste, atunci o va face pentru ca tu ii ceri asta, desi e greu sa se lase de fumat, daca chiar incearca si isi doreste cu adv sa se lase, sigur va reusi... spune-i ca nu merita sa cheltuie banii pe tigari si nici sa isi puna sanatatea in pericol...

prfml
| prfml a răspuns:

Nu poti spune in legatura cu fumatul ca o lasi mai tarziu, vrei sau nu vrei, asta conteaza. Ai doua solutii sa te lasi, una ar fi cand te imbolnavesti si probabil este prea tarziu sau poti sa fi constient si sa previ avand ambitie. Atatea efecte negative are fumatul, poti citi aici : http://sanatate.ele.ro/Efectele-nocive-ale-fumatului_--a2816.html

| alexdop21 a răspuns:

Buna, si bun venit printre noi, fumatul intr-adevar este o problema destul de naspa, dar pana la urma isi fumeaza plamanii sai, si banii sai. Daca tu nu suporti fumul de tigare, convinge-l sa foloseasca Tic-Tac-ul, guma, pastile mentolate, spalatul pe dinti mai des, orice ar putea sa ii mai diminueze mirosul de tutun. Eu unu fumez, si nu as renunta niciodata la fumat pentru o prietena de-a mea, in cel mai bun caz, as renunta sa fumez cand sunt cu ea.

| Chuck a răspuns:

Gaseste-ti alt partener.

| scarllet a răspuns:

Pai si eu am avut un prieten care fuma(si sufletul nu ii era ca plamanii) dar din respect pentru mine si pentru faptul ca mie nu imi placea fumul de tigara nu fuma in preajma mea.
Trebuie sa il intelegi si sa fi alaturi de el moral, si cu o motivati puternica poate se va lasa de fumat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i sa intre pe StopFumatul.ro, sa citeasca "In sfarsit nefumator" de Allen Carr si eventual cumpara-i o tigara electronica... degeaba il bati la cap daca nu-l si ajuti sa inteleaga de ce e bine sa se lase de fumat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, am trecut si eu printr-o asemenea situatie. Sfatuieste-l sa se documenteze putin despre fumat, sa vada ce inseamna si ce ii va produce organismului in timp. Uite aici un articol despre cum ar putea sa se lase de fumat, si ce provoaca fumatul in timp indelungat. http://www.renunta-la-fumat.com/ajutor-fumatori/ajutor-pentru-fumatori/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te saruta cu el pina ce nu leapada tigara!

| scufitzaneagra a răspuns:

Vorbeste cu el si sprijina. l in chestia asta si poate o sa reuseasca ...intre timp...nu incerca sa. l fortezi nici sa. i impui... spune. i macar pentru sanatatea ta sa.si faca griji si sa nu fumeze cand e cu tine si daca te iubeste si te respecta o va face...asta e un defect mic la un baiat si care poate fi controlat cu putina rabdare. take care.winking