| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor!:-s...intr'o zi m-am epilat pe picioare cu lama.si pe piciorul drept am o alunita...nu chiar mica dar nici uriasa [este medie] si mi-am dat cu lama si pe alunita. Nu mi-a curs sange dar imi e frica sa nu mi-o fi rupt sadcrying:-s si mama nu stie ...si imi e frica sa merg la doctor/dermatolog

Dau FUNDA! Multumesc >anticipat!big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Oricum si daca ai rupt-o o singura data nu se intampla nimic. Alunitele se malignizeaza daca le traumatizezi repetat, nu o singura data. Prin urmare, nu vei pati absolut nimic, nu e cazul sa mergi la medic sau sa te sperii. daca o mai agati si alta data cu lama, atunci e cazul sa te vada dermatologul.

4 răspunsuri:
| Fragile a răspuns:

Du-te cât de repede posibil la dermatolog pentru că e foarte grav pentru că ţi-ai rupt o aluniţă poţi fi şi internată în spital e foarte periculos! Vorbeşte cu mama ta şi du-te la dermatolog, nu te gândi că o să te certe, doar spune-i pentru că e foarte important e vorba de sănătate! Mult noroc!

| elenutza27 a răspuns:

Ai face bine sa ii spui mamei tale indiferent daca te va certa. E vorba de tine. Ar trebui sa mergi la doctor sa nu se intample ce a zis adela1998

| jasmine11 a răspuns:

Deci din cauza ca ti-ai dato jos poti sa faci cancer de piele de oarece e canceroasa alunita respectiva si nu conteaza daca ti-a curs sange sau nu oricum poti face mai bine e spui mamei tale si sa mergeti la un medic baftabig grin

| ZzDeeea a răspuns:

Poi daca nu ti-a curs sange nu e nimic grav.cred