| exhklest15 a întrebat:

Am rupt o alunita acum 6 ani cei drept a curs sânge cam mult din câte știu ea nu era ieșită in afara si la joaca cineva mi-a băgat unghia în ea,, ea s-a făcut la loc nu a crescut mai mare decât era nu si a schimbat culoare si acum o lună am fost la un medic dermatolog i am spus despre ce este vorba si a zis că nu are nimic și să le ținem sub observație odată la 12luni,, acum eu nu stiu daca el s-a uitat atent si îmi este frica

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Nu mai citi toate prostiile de pe net. Ruperea unei alunițe nu duce la cancer, astea sunt povești.

99% dintre alunițe nu prezintă niciun risc, iar un dermatolog experimentat poate să facă o distincție între ele fără prea mare dificultate.

Eu mi-am făcut harta dermatoscopică de câteva ori, și procesul este următorul:
1) Doctorul face o inspecție vizuală și marchează alunițele care trebuiesc ținute sub observație
2) Fotografiază numai acele alunițe, nu toate alunițele de pe corp
3) Șase luni mai târziu repetă fotografiile și le compară pentru a observa eventuale modificări.

Dacă dermatologul nu ți-a recomandat să-ți faci o hartă dermatoscopică înseamnă că nu prezinți alunițe suspicioase.

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Marea majoritate a alunițelor nu prezintă niciun risc, iar dermatologul știe foarte bine să facă facă diferența între cele cu risc și cele fără.
Stai liniștit, dacă lui nu i s-a părut nimic îngrijorător nu ai de ce să-ți faci griji.

| exhklest15 explică (pentru johnnny123):

Nu știu dacă s-a uitat atent, si mi e frica ca a fost ruptă am citit pe net tot felul de chestii

| johnnny123 a răspuns (pentru exhklest15):

Nu mai citi toate prostiile de pe net. Ruperea unei alunițe nu duce la cancer, astea sunt povești.

99% dintre alunițe nu prezintă niciun risc, iar un dermatolog experimentat poate să facă o distincție între ele fără prea mare dificultate.

Eu mi-am făcut harta dermatoscopică de câteva ori, și procesul este următorul:
1) Doctorul face o inspecție vizuală și marchează alunițele care trebuiesc ținute sub observație
2) Fotografiază numai acele alunițe, nu toate alunițele de pe corp
3) Șase luni mai târziu repetă fotografiile și le compară pentru a observa eventuale modificări.

Dacă dermatologul nu ți-a recomandat să-ți faci o hartă dermatoscopică înseamnă că nu prezinți alunițe suspicioase.