| Bunghez_Andrei_2000 a întrebat:

[AJUTOR] Salut, am durere pulsativă pe partea dreaptă a capului, care incepe de la ceafă, pare sa fie de unde se unește mușchiul cu capul, si ma doare la atingere, durerea o am de 2 săptămâni si este o durere groaznică, pulseaza pana la ochi, am luat tot ce se putea sau ce am auzit ca ar ameliorarea, dar imi trece pe perioade scurte de timp, am fost la neurolog, doctor de familie si nu au stiut ce sa imi zică, am facut o tomografie pe partea cervicală, si nu a iesit nimic greșit, toate sunt in parametrii, noaptea se agraveza cand ma pun in pat si de 2 săptămâni dorm in reprize... Nu stiu ce sa fac, cred ca ma Internez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce-ai făcut în celelalte săptămâni de dinaintea apariției durerilor?
Te-ai lovit cumva?
Ai stat cumva în curent?
Ai stat / dormit într-o poziție mai puțin confortabilă?
Ai luat ceva tratamente / medicamente înainte de toate acestea?
În care zonă anume simți dureri?
Durerile sunt pulsative sau constante?
Tot timpul te doare?
Urmezi vreun tratament anume?
E posibil să fi tras curent, sau să fi făcut o întindere musculară de la efort sau incomoditate!
Alt motiv ar-putea fi niște efecte secundare dacă ai combinat unele medicamente cu altele : să nu fi făcut un cocktail fără să-ți fi dat seama!
Totuși recomand să mai încerci să i-ei un Nurofen Forte, și să-ți pui niște comprese reci sau calde cu oțet!
Dacă nu fierbe niște apă și pune-o într-o sticlă sub cap, într-o poziție mai comodă proptindute pe pernă!
Fă niște inhalații cu mentă!
Te vor ajuta la desfundarea
sinusurilor, chiar dacă nu ești răcit!
Bea multe lichide!
Dacă totuși nu constați nicio / vreo ameliorare, atunci du-te mai întâi la un Neurolog, sau fă un RMN!
( Păcat că te-au prins acum! )
Multă sănătate î-ți doresc, și însănătoșire grabnică!

| Iulius95 a răspuns:

Poate fi o infecție, încearcă sa vorbești cu doctorul de familie să-ți recomande niște antibiotice (nu lua de capul tău pentru ca ți se poate agrava)