| AAndriesh a întrebat:

Ajutor,sunt in panica, am 14 ani,am avut cintact sexual,peste citeva timp am observat ceva straniu pe penis,pe locul pe unde iese urina(nu stiu cum se cheama).de parca s-ar umflat ceva, este oare sifilis? daca trebu va dau si foto, numa ajutati-ma va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă situaţia respectivă s-a întâmplat la 2-3 zile după ce ai avut contactul sexual, atunci este posibil să fie o alergie la lubrifiantul cu care sunt tratate prezervativele respective.

Sau, e posibil să NU fie nici o legătură între cele 2 situaţii.

Să mergi la un control la medicul specialist dermato-venerolog pentru diagnostic şi tratamentul adecvat.

Bine-nţeles, ÎNTÂI mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere la dermato-venerologie.

Toate cele bune.

| OoBunnyoO a răspuns:

Noi nu avem cum sa stim ce ai. Exista sanse sa fi luat o bts, dar e posibil sa ai o alergie. Du-te la doctor. Preferi sa iti vada o gramada de necunoscuti organul genital decat sa faci o vizita la doctor? Nu mai amana. Oricum data viitoare sa tii minte intamplarea si sa nu o mai faci fara prezervativ.