| fetitzaqfitze a întrebat:

Ajutor TPU! Am o problema..De doua zile cand ma termin de urinat ma doare ff rau..si miroase super urat urina...De ce? Un sfat..Sunt disperata!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cel mai probabil ai o infectie de tract urinar. Ar fi bine sa nu mai amani prezentarea la medic.
http://www.i-medic.ro/articole/infectiile-de-tract-urinar

| fabiola a răspuns:

Te doare sau te ustura? Mergi la medic sa nu ai cumva vreo infectie urinara! Bea ceai de merisoare!

| yellowalien a răspuns:

Infecţie urinară mai mult ca sigur. Fugi de urgenţă la urolog, nu o lăsa să se agraveze, că dacă avansează la rinichi provoacă leziuni şi se tratează mai greu.
Crede-mă că ştiu ce vorbesc... Am avut aşa ceva acum 2 ani şi nu-mi mai trebuie!
Deci fuguţa la medic!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Poate fi o infecţie urinară sau una cu transmitere sexuală ( chiar dacă n-ai avut contact sexual, se poate lua de la o toaletă publică ).

Mergi la medicul de familie şi CERE o Trimitere pentru un consult de specialitate ( eventual analize de urină ).

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Iar secreţia de care spui, dacă este ALBĂ cremoasă/lipicioasă ( uneori brânzoasă ), urât mirositoare şi însoţită de usturimi sau mâncărimi – poate reprezenta o candidoză.

Dacă, în schimb, este urât mirositor atunci este vorba de o INFECŢIE – situaţie în care TREBUIE să mergi la GINECOLOG : o să-ţi facă un test de secreţie vaginală ( "lamela" ) şi va identifica microbul/tipu infecţiei - în funcţie de asta îţi va prescrie şi tratamentul necesar.

| Gabbriell a răspuns:

Infectie urinara mai mult ca sigur.
Te duci frumos la medicul de familie si iti da trimitere la un medic urolog.

| peticel20 a răspuns:

Daca ai urmat vreun tratament medicamentos pana acum, de la aia e. Daca nu, cel mai sigur ai o foarte nasoala infectie urinara si trebuie sa te duci de URGENTA la doctor ca sa nu dai in altele si sa faci alte complicatii.Sanatate!

| qxAlbastru a răspuns:

Sunt toxine..nu te impacienta.
Dar daca intr-o saptamana nu dispare adreseazate doctoritei de familie.

| fetitzaqfitze explică (pentru qxAlbastru):

Da sa iti mai spun ceva...imi curge si ceva alb...nu mi-a venit ciclu..semne de aparitie?happy

| fetitzaqfitze explică:

Am uitat sa va spun:imi curge si ceva alb galbui...nu mi-a venit nici ciclu...o fi din vina asta? semne sa apara?