| DanielaLele a întrebat:

AJUTOR TPU!
Mi-a aparut un herpes la buza de jos, si l-am dat cu otet si seara cu pasta de dinti, acum am o basicuta si herpes si folosi otet si mi se albi toata partea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Herpesul este o adevărată problemă şi apare atunci când nu îţi doreşti. Nu este cazul să te panichezi, să fugi la farmacie imediat sau să foloseşti tone de fond de ten. Există un remediu natural, pe care şi bunica îl folosea. Ceaiul negru este un antioxidant şi antiviral, având şi proprietăţi antiinflamatoare. Nu trebuie decât să iei un plic de ceai negru, să-l înmoi timp de câteva minute în apă fierbinte, apoi să-l aplici pe herpes, timp de câteva minute. De asemenea, poţi să prepari un ceai negru foarte concentrat şi să înmoi în el mici comprese pe care să le prinzi peste herpes cu un plasture. Vei vedea că zona respectivă arată mai bine imediat.
Este unul din cele mai vechi tratamente naturiste împotriva herpesului şi chiar funcţionează. Este eficient mai ales împotriva mâncărimilor. Se amestecă puţin bicarbonat cu apă, se udă o compresă, apoi se aplică pe herpes. Se poate lăsa oricât de mult pentru a usca herpesul rapid şi a preveni mâncărimile.
Cumpara de la farmacie si cere o crema de galbenele pentru herpesul bucal.

| SorinTăriceanu a răspuns:

Ia-ti plasture pentru herpes gasesti la farmaciewinking bafta