| Kedoaka79 a întrebat:

Ajutor, transpir excesiv su nu stiu ce sa mai incerc. Am incercat si transpiblock si bicarbonat, tot felul de deodorante si nimic. Ce imi recomandati sa scap de asta, e chiar un stres. Multumesc, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Piatra de alaun.

Răspuns utilizator avertizat
| Takishima a răspuns:

Daca stai la birou sau continuu pe scaun e imposibil sa nu te incalzesti sub brat si sa transpiri. Daca ai un job unde trebuie sa te misti repede sau practici un sport dupa care transpiri mult atunci este iarasi normal. Daca ai maini care iti transpira nult atunci e de natura emotiva sau e vb pur si simplu de glande. Daca e vb de glandele sudoripare, am vazut pe net ca iti extrage cu un ac o substanta de sub brat. E foarte dureros dar scapi de ceva foarte incomod.

| Kedoaka79 explică (pentru Takishima):

Fara transplant de genul nu pot scapa cu un medicament sau ceva?

| Takishima a răspuns:

Hiperhidroza este o secretie foarte abundenta de sudoare, indeosebi in zona axilelor, pe palme si pe talpi. Metoda cea mai moderna si cea mai eficienta de tratare a acestei afectiuni este injectarea cu toxina botulinica. Glandele sudoripare pot fi afectate si de hidrosadenita, o inflamatie care evolueaza sub forma unor abcese foarte dureroase. Ele apar de obicei la glandele sudoripare axilare si se trateaza cu antibiotice sau se indeparteaza chirurgical.

Sursa :
http://m.jurnalul.ro/......88967.html

| Kedoaka79 explică (pentru Takishima):

Deci ce tratament pot folosii sa pot scapa?

| Takishima a răspuns:

Daca esti inca la scoala profita ca nu platesti multe medicamente cu pretul intreg si ca medicul de familie te poate trimite la un doctor dermatolog bun. Trebuie sa ii explic exact simptomele ca sa nu para nici prea exagerata boala ta dar nici prea usoara ca poate nu te ia in serios cand chiar trebuie. Sa fi clar si concis despre cum se manifesta excesul tau de transpiratie. O sa iti deie exact ce ai nevoie dac sti sa te explici. Si daca nu sti exact ce ai sa citesti unele boli conexe cu transpiratia si sa-ti notezi simptomele cele comune cu ale tale. Numai sa nu te convingi ca ai toate simptomele. Sa fi sigur de ce ai. Ca poate iti da ceva aiurea. Si cu simptomele notate, ca sa nu le uiti, te duci la medic. Sigur acolo uiti un detaliu daca te intreaba altceva.

| RobyDeveloper a răspuns:

Salut, incearca sa consulti un dermatolog cu mama sau tatal tau!