| คиค a întrebat:

Ajutor urgent!
Am avut un cos langa o alunita. Miam rupt cosul si acum vad ca mi-am rupt alunita. Aluna mea era mica si nu era nici rosie si nici iesit in afara
Nu mai stiu ce sa fac, ma ustura putin...
E rosu, si nu siu daca e de la cos sau de la alunita...
Ajutor va rog!
Azi nu pot merge la dermatolog, iar maine plec din noaptea asta din localitate si nu pot nici maine.
Am 14 ani.
Va rog din suflet!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Nu trebuie sa te impacientezi, trebuie sa dezinfectezi rana si sa observi, pe parcurs ce se mai intampla. Sotul meu are niste alunite si atunci cand se rade, de multe ori la mai "agata" cu lama, dar nu s-a intamplat nimic niciodata.
Daca nu se va vindeca rana si se umfla locul, este cazul sa mergi la un dermatolog pentru a lua o proba pentru a vedea de ce natura este.
Pe viitor, trebuie sa fii mai atenta si sa nu "piscalesti" nici cosurile pentru ca imprastii microbii si atunci te vei putea infecta si cu alte cosuri pe fata, ceea ce nu este de loc placut. Cosul trebuie lasat sa se usuce de la sine, nu se stoarce pentru ca ramane urma si tenul nu va mai fi la fel de fin, in zona respectiva ca anterior.
Vacanta placuta si ai grija ca, atunci cand umbli la rana respectiva, sa te speli bine pe maini si cu pansament steril sa dezinfectezi, ori sa stergi leziunea.
Multa sanatate.

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Dezinfecteaza zona cu apa oxigenata si daca e cazul, aplica un plasture. Nu dispera, asteapta sa vezi ce se intampla in zilele urmatoare si ca sa te linistesti, du-te cand poti la un dermatolog.

| LoryM22 a răspuns:

Stai linistit, daca alunita nu este vizibila in exterior cat s ao pipai nu o poti rupe, poate doar ai vatamat zona si sigur este de la cos, dezinfecteaza zona cu rivanol si pune un plasture ca sa feresti zona de microbi.In cazul in care durerea si rosata continua te duci la dermatolog.

| คиค explică:

E pe fata la dintanta de 5 cm aprox de nata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alunita este un loc unde se aduna pigmentii.Nu ai de ce sa te temi daca nu era mare. Oricum ar fi bine sa vizitezi un medic dermatolog.

| AlinaHoran a răspuns:

Pai eu stiam ca celor care li se rup alunitele pot da in cancer ...ar fi mult mai bine sa te duci la medicwinking

| eueuLoveMiley:X a răspuns:

Pune spirt dar o sa te usture sau este o crema la farmacie se numeste cicaderma cu aia iti trece garantat!big grin

| alexkata26 a răspuns:

Si mie mi-a crescut asa un cos parca langa sau sub alunita de vreo 3 zile si cand apas pe ea ma doare, dar ea asa inainte era plata si nu se simtea deloc
era o mica pata big grin