| Alecsandra27 a întrebat:

Ajutor! Urgent!
Sunt foarte speriata cu toate aceste știri despre meningita. Sa încep cu începutul! Săptămâna trecută am avut dureri forte mari de cap și de Dinți. Am pus pe seama "curentului". In vreo doua zile mi-au trecut catdecat durerile dar am mai rămas cu o durere de cap dar suportabila și durere de spate, in special la ceafa, însoțite de amețeli. Precizez ca de un an am probleme cu spatele am coloana puțin deplasata dar nu am avut așa mari dureri ca zilele acestea. Acum după ce am văzut la tv toate știrile despre meningita am citit pe net simptomele și m-am panicat foarte tare. Am și o senzație de slăbiciune si parca dureri in tot corpul. la medic nu pot merge pana luni și la urgente ma tem ca nu ma vor baga in seama daca nu ar fi ceva grav. help! Credeți ca ar putea fi vorba de meningita? Scuzați mi romanul...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu ai meningita, stai linistita draga mea! E drept, au fost cazuri care au aparut la tv, insa in spitale sunt mult mai multe boli despre care nu se difuzeaza nimic. Nu poti fi speriata despre orice se spune la tv, iar la urgente daca te duci vor crede ca esti mai panicoasa de fel si ori iti vor da un calmant, ori te vor trimite la psiholog.
Deci, meningita nu se manifesta doar prin durerile descrise de tine, ci dureri enorme de cap, gat, fotofobie, varsaturi, stare alterata, etc. In clinica se testeaza redoarea de ceafa, iar atunci cand este prezenta nici macar medicul nu iti poate apasa barbia in piept fortat.

| PumpkinDoll a răspuns:

La meningita din ce am inteles eu de pe la biologie e ca se inflameaza stratul numit MENINGE si apasa pe creier daca imi amintesc eu bine si provoaca niste dureri atroce, du-te la doctor daca spui ca te doare foarte tare