| MirelaR01 a întrebat:

Hei! De o zi am in continuu, niste gaze care imi ies pe gura, zgomote de aer.( ca atunci când râgai, doar ca una dupa alta, mici si foarte dese).
Nu am băut sucuri carbogazoase și nici apa minerală, nu am mâncat fasole, si nu am mestecat nici guma, am mancat doar ardei gras mai des, poate de la ăla, totuși, am mai màncat și nu am pățit așa..Simt uneori si ca imi "clociteste" stomacul, dar nu mă roade și nici nu mă doare.
Ce aș putea să fac? Știu că trebuie să nu mananc alimente care pot provoca asta, dar mă refer, pe moment, aș putea să fac ceva sa nu mai am aceasta problemuță?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Strongerthanyou1 a răspuns:

Inseamna xa ai reflux gastric, e ceva la stomac, si trebuie tratat, deci du-te la doctor cat mai curand si iti va da el o reteta care te va ajuta sigur! Asta poti face sa scapi de problema, dar nu o lasa asa sa se agraveze! Dupa ce vei merge la medic vei fi foarte bine!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu am inteles termenul de "clociteste" nefiind un cuvant romanesc, poate ceva regionalism de pe la tine... dar fara pic de inteles pentru mine.
Ma rog, ceea ce banuiesc ca ai este COLON IRITABIL.
Mergi pe internet si citeste ce trebuie sa manaci si ce nu trebuie sa manci cand ai colon iritabil.

| JackR a răspuns:

Stau si rad ca prostul! Auzi la ea, colon iritabil (cu majuscule). rolling on the floor

Femeie, Mirela ragaie. Daca avea colon iritabil, ragaia pe partea cealalta!

| Victoria18 a răspuns:

Posibil sa ai reflux gastroesofagian.

| Jouliete a răspuns:

Cauzele eruptațiilor(râgâiturilor) continue ale tale ar putea fi: înghițirea de aer în timpul mesei, hepatita cronica, boala de reflux gastro-esofagian, stenoza esofagiana.
În primul rand este necesar sa mergi la medic sa vezi sigur ce ai.