| blaa a întrebat:

Alcoolul imi poate dauna cu ceva de la varsta mea? Am 14 ani.si cand ies cu prietenii mai beau, 2-3 beri.vin.etc
Funda...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Asdfasdefta a răspuns:

Alcoolul IN EXCES poate dauna la orice varsta.Mai ales la 14 ani, mai ales 2-3 beri! Eu iti zic ca ar trebui sa le raresti, cum poti tu, dar rarestele! Sigur, fiecare adolescent are momente cand vrea sa bea. Poti bea o bere, dar doar atat!
P. S.:Berea scade IQ-ul!winking

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu numai ca-ti dauneaza, dar iti si compromiti viitorul. Daca acum, cand corpul tau se dezvolta, pe langa ceea ce-i trebuie organismului ii dai si alcool, corpul va tine minte asta si-ti va cere alcool si adult fiind, pentru ca asa este pentru el starea de normalitate pe care i-o dai tu! Asa ca acum tu pui bazele distrugerii tale ca om! Cat zici tu ca bei nu consum eu, ca adult! Foarte rau faci.Vai ajunge, daca nu te opresti, un adult (sau chiar adolescent) alcoolic! Fara prieteni (decat cei de la bar), fara familie fericita (ca cine sta cu un alcoolic), fara viitor! Opreste-te pana nu este prea tarziu!

| ioana1704 a răspuns:

E prea devreme sa incepi sa bei. Daca totusi bei bere, icearca sa bei bere fara alcool.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Alcoolul dauneaza indiferent de varsta, dar cu atat mai mult cu cat esti mai tanar! In primul rand provoaca dependenta! Daca incepi la 14 ani, mai tarziu ce faci? Nu spun ca vei ajunge un mare betiv, departe de mine! Insa consider ca organismul tau nu este pregatit sa acumuleze si sa faca fata alcoolului! 2-3 beri e deja foarte mult la 14 ani!

| Deniisze a răspuns:

Nu este bine să bei de la această vârstă. Alcoolul dăunează...

| diverson a răspuns:

Normal, la varsta asta organele vitale sunt foarte sensibile spre deosebire de ale adultilor pleura care le protejeaza este mai subtire.

| Crisu a răspuns:

Da dauneza, dar nu cantitatile mici ci consul excesiv.Nu bea foarte mult, si foarte des si nu ai sa patesti nimic.

| blaa explică:

Stai putin, nu beau ca un alcoolic zi de zi bere, vin.etc.
Beau cu prietenii cand ies in oras.la un biliard, la o terasa.

| geo16 a răspuns:

Sigur ca da...
Ai o varsta frageda acum. In loc sa te bucuri de copilarie bei 2-3 beri? Ma rog, daca asa-ti place tie sa-ti traiesti copilaria, n-ai decat. Dar dupa parerea mea nu e bine ce faci.
Mai asteapta si alte raspunsuri.