| MorcovMajestic a întrebat:

Alergiile se pot manifesta dintr-o data?
Sotia si-a luat un fard de pleoape cu care s-a dat de vreo 4 ori intr-o luna.
Azi insa au inceput sa o usture si arde ochii dupa ce l-a aplicat.
S-a sters repede si a trecut usturimea.
Pleoapa e putin rosie spre mov dar nu mai doare.
Ce o fi oare?
Sa il arunce?
Sa mergem la spital?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da, dar în cazul ei nu este alergie.
2. Dacă timp de o lună nu a pățit nimic, nu este alergie.
3. Nu știm.
4. Da.
5. La oculist.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, se pot manifesta si dupa ani/decenii de utilizare a aceluiasi produs.
Ce sa fie, alergie!
Nu, sa nu il arunce SUB NICI O FORMA!
Mergeti la medic, luati si ala cu voi. Poate asa reusiti sa va dati seama exact la ce e alergica ca sa stie ce sa evite.

| Goddessss a răspuns:

Nu cred ca e grav.
fie e un fard ieftin si atunci arunca l, fie are ea alergie la un component al acestuia, fie nu si spala ea pensulele mereu după folosință cum ar trebui si mai ales pe căldura asta.
fie fardul era deschis de mai demult timp si in contact cu aerul și după 1 an 2, e expirat.
poți sa mi spui ce marca e?