| andraaremere a întrebat:

Am o problema, nu stiu cat de grava o fi. Ieri seara am devenit foarte stresata datorita unei probleme in familie, si probabil mi-a crescut tensiunea foarte mult. Cert este ca am inceput sa am senzatia ca imi frige tot capul, desi nu aveam febra. Simteam cum imi arde pe interior, intr-un mod ciudat. Si variam, spre exemplu, 3 centimetri de piele frigeau, alti 3 erau sloi de gheata. Porbabil tot problema de circulatie. Azi dimineata a inceput sa ma usture pielea deasupra cotului mainii drepte, dar nu am dat prea mare importanta. Apoi usturimea s-a extins, si pana acum a ajuns sa usture toata mana dreapta si putin din piept, si gatul, dar doar la atingere. Daca nu o ating, nu simt nimic. Este exact acelasi tip de usturimea ca la arsura de soare, aceeasi senzatie. Am incercat sa pun apa rece, doar ca atunci cand apa rece imi atinge mana dreapta, nu ma mai ustura, ci ma doare de-a dreptul. e ca si cum as primi un pumn intr-o vanataie pe care o am deja. Nu stiu ce se intampla, e foarte aiurea senzatia avand in vedere ca ma doare si cand incerc sa inchid o usa. A mai patit cineva asa, e grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pare mai degraba o criza de isterie, dar ar trebui sa te vada intai un neurolog. Daca neurologic esti OK, ceea ce cred, atunci incearca sa vorbesti cu un psiholog, te va ajuta.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Chestia de aseara pare sa fie o chestie pe sistem simpatic, asa ca teoretic nu ar trebui sa iti faci griji.
Referitor la partea cu usturimea: exista schimbari de culoare in zona respectiva (e mai rosie, mai alba decat restul pielii)? E mai umflat? Doare cand atingi zona? Pielea afectata e mai calda/rece decat restul pielii?

| andraaremere explică (pentru gyzzard):

Nu, nu prezinta absolut nicio schimbare. Nici nu e umflat, nici mai inrosit... Tocmai asta mi se pare cel mai ciudat. Are aceeasi temperatura ca restul corpului, ca de usturat ma ustura toata mana acum, doar ca atunci cand ating cu pakma stanga, care e rece, devine foarte dureroasa zona atinsa.

| gyzzard a răspuns (pentru andraaremere):

Incearca o vizita la neurolog si eventual la dermatolog (desi daca ar fi de cauza dermatologca cel mai probabil ai avea niste modificari). Diferenta de temperatura intre cele doua maine exista?

| andraaremere explică (pentru gyzzard):

Nu se simte, decat foarte, foarte mica. Cea care ma ustura e mai rece decat cealalta, lucru ce ma surprinde chiar si pe mine.

| gyzzard a răspuns (pentru andraaremere):

Poti sa o misti ok? Simti vreo greutate/durere la miscare? Simti ca ai mai putina forta in mana afectata? Sau nu e nici o problema?

| ASIGURATORUL a răspuns:

Poate fi o alergie de care tu nu stii. Cel mai indicat este sa consulti un medic.

| Sentinel a răspuns:

Daca la neuro nu ti se pune un diagnostic, atunci consulta si un bioenergoterapeut. E posibil sa ti se fi deschis chackre, sa se activeze si sa primesti un surplus de energie, energie caracterizata prin inrosirea diferitelor parti ale corpului, senzatia de caldura/arsura etc.

| BiancaDenisa a răspuns:

Nu vreau sa te sperii dar ar trebui sa mergi la un neurolog sau eventual la un dermatolog.Se pare ca problema ta este chiar grava.In primul rand te sfatuiesc sa le spui parintilor tai pentru a nu se inrautatii! Multa sanatate si numai bine!

| Sandysandy a răspuns:

Mie mi se pare ciudat si grav.nu am mai auzit asa ceva niciodata...ar fi bine sa zici la parinti si sa consulti un medic.acesta "boala" poate se va extinde

| scumpy3000 a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa consulti un medic si sa le spui parintilor ca poate stiu ei despre ce este vorba!