| mihaela_petrovan a întrebat:

Alergiile sunt ereditare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, parintii cu alergii au un risc foarte crescut de a avea copii cu alergii (se numeste atopie).

5 răspunsuri:
doiny
| doiny a răspuns:

Specialiştii au estimat că mai mult de 30% din populaţia lumii suferă de un anumit tip de alergie, fie că este respiratorie, fie că este alergie de piele. Tot ei precizează faptul că aceste alergii sunt ereditare.
insa, aceste alergii apar şi din cauza altor factori precum poluarea, climatul, parfumuri, din cauza detergenţilor, balsamurilor sau vopselelor.

| miha2010 a răspuns:

Din cate stiu eu nu! Dar sunt si cazuri in care da e posibil ca alergia sa fie ereditara.

| oareunde a răspuns:

DA, alergiile sunt ereditare. Alimentele exotice, praful, poluarea, fumatul fac sa creasca frecventa alergiilor, sustin multi doctori!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici cate ceva: http://en.wikipedia.org/wiki/Alergies

| dionisia a răspuns:

Da, s-a observat ca in cazul gemenilor, daca sunt univitelini, iar unul este alergic la ceva, sunt sanse de 70% ca si celalalt sa fie, iar in cazul gemenilor non-identici sansele sunt de 40%. Tot la fel, daca unul dintre parinti sufera de vreo alergie este foarte probabil ca si copilul lui sa fie alergic, insa nu neaparat la acelasi lucru.