| Marii a întrebat:

Cum se manifesta alergiile pe piele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Inrosirea pielii, mancarimi, bubite exhumari... etc etc

| drpopa a răspuns:

Eruptia poate fi localizata (dermatita de contact) sau extinsa, eruptiile pot avea mai multe aspecte pe fond discret sau intens eritematos, pot fi sub forma de papule, vezicule etc, sunt pruriginoase (mancarime) de obicei cedeaza dupa administrarea de loratidina 10mg seara (adult) iar local se pot folosi unguente cu hidrocortizon.

| drpopa a răspuns:

Pete? Ar trebui sa stim exact daca aceste pete sunt rosii daca au burelet marginal (margina activa si centru mai deschis ) sau sunt grupate sub forma de harta geografica, sau sunt pete roz, maronii. Regiunea este foarte importanta daca sunt pe fata, pe extremitati, in pliuri, zona genitala pentru a putea stabili un diagnostic exact. Cel mai sigur este consultul dermatologic deoarece intra in discutie alergie, dermatita, eczema, intertrigo, pitiriazis etc.

| drpopa a răspuns:

De obicei petele albe si mici care dispar pentru o perioada si reapar, si care la expunerea la soare(bronzat ) dau un aspect patat adica nu se coloreaza uniform ca si restul pielii sunt caracteristice pentru pitiriazis, exista desigur si alte afectiuni cum ar fi vitiligo acesta are o margine mai activa pigmentata mai intens decat pielea din jur iar la expunerea la soare se inroseste si apar mancarimi. Cel mai sigur pentru a urma un tratament adecvat este consultul dermatologic

| Ana a răspuns:

Mancarimi ale pielii, iti apar bube...

| biancag a răspuns:

Buna,
Alergia este o stare de reactivitate modificata, cu dermatoza de sensibilitate la consumarea de alimente pe care organismul nu le suporta sau dupa atingerea anumitor substante la care e sensibil. Apar papule asemanatoare cu urma pe care o lasa atingerea cu urzica, insotite de mancarimi, urticarii, eczeme, edeme, prurit, astm etc. Poti vedea mai multe detalii la adresa http://www.tratamente-boli.com/tratamente-naturiste/tratamente-alergii.html
Pentru un diagnostic cat mai corect, trebuie vizitat un dermatolog.

| Marii explică:

Inca ceva : poate aparea si sub forma de pete?

| Marii explică:

Mi-au aparut pete albe pe maini[putine si mici] (am pus o intrebare inainte de asta) si eu am mai avut o data o problema cu alergiile. Si ma gandesc ca acum poate am facut de la vreo crema ceva. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Petele mici si albe care ti-au aparut pe corp sunt de la lipsa de calciu fa-ti niste analize asa te sfatuiesc si dupa mai vorbim!

| Eugen_Ciorbea_1982 a răspuns:

Mi-au aparut niste sgrabunte roze in zona pieptului si ma mananca continu ce sa fie