| Antonies a întrebat:

După extracția de măsea știți că pune vata cu ceva acolo în locul măselei, ei bine eu am făcut extracția acum 2 zile și acum am observat că încă mai e puțină vata in gaura aia si nu o pot scoate, ce fac? Îmi e frica sa nu îmi era sângele când încerc să o scot sad dau funda, repede. următoarea vizită e abia luni

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Nu e vata, e o mica bucata de burete, special pentru a fi bagat acolo, contine cred ca ceva antibiotic care sa te fereasca de infectii. Se resoarbe in timp, in cateva zile, adica dispare de la sine. Stiu asta ca eu sunt cam chel in gura happy, si de pe urma atitor extractii, am vazut care e procedura. Si eu, ca si tine, la primele extractii ma temeam ca vedeam asa zisa "vata". Deci, stai linistit, nu e nimic infiorator happy! Totul e bine. Doar daca te doare din ce in ce mai tare, sau daca se umfla, atunci va trebui sa iti faci probleme, si sa mergi cit mai degraba la urgente.

| Antonies explică (pentru cristi202):

Am scos-o luni, sânge nu mi-a curs deloc iar dureri nici atât (desigur, mi-a curs sânge doar atunci la dentist când mi-a scos-o, dar apoi nu happy ) Mă gândeam că dacă a rămas puțină vată sau ce folosesc eu acolo când m-a pus să o țin până nu mai sângerez, credeam că pot face infecție sau ceva. Mulțumesc happy

| cristi202 a răspuns (pentru Antonies):

A fost o extractie usoara, ca la carte, daca nu te-a prea durut, si nici sange n-a prea curs. Deci chiar nu ai de ce sa te temi. Cu placere!

| Antonies explică (pentru cristi202):

Mai am o nelămurire, când mă uit acolo încă văd ceva alb, se poate să îmi fi rămas vata aia? Și dacă da, e vreo problemă?

| cristi202 a răspuns (pentru Antonies):

Stai linistit, e normal, daca e alb ca laptele, e cursul normal spre vindecare. Acea "vata", ti-am zis, dispare de la sine, se topeste acolo inauntru, dar ia cateva zile si ajuta la vindecarea mai rapida a ranii si te fereste de infectii.

9 răspunsuri:
| vioricavio a răspuns:

Teoretic nu se pune vata in gaura, dar si daca e, o sa iasa singura nu ramane acolo.

| qest11 a răspuns:

Ai grija cu vata aia sa nu o inghiti, ca poate sa-ti ramana in gat o perioada, si sa vezi atunci distractie. Vata trebuia scoasa dupa vreo cateva ore, ramanand acel cheag, care se desprinde dupa vreo 2 zile. Daca te duci la dentist probabil iti va trage afara vata aia si daca sangerezi iti va pune alta pe care o arunci dupa o ora.

| Antonies explică (pentru qest11):

Da dar eu mă duc abia luni iar la control. Nu am cum să închit fata pentru că nu o pot scoate nici eu cu un bețișor sau ceva, am incercat eu sa o scot așa ușor și cu atenție dar nu merge. Daca nu era vata cu sânge trebuia să de vadă doar gingia? Adică nu cred că e sânge închegat atâta timp cât de mișcă daca o ating cu ceva

| qest11 a răspuns (pentru Antonies):

Poate fi si doar cheaghul fara vata, si e bine sa nu tragi de el. Daca e vata, atunci cand tragi un pic de ea se simte, isi mareste un pic volumul si se zburlete, si apoi dupa ce clateti gura se vede un pic alb. Si cheaghul se misca daca il atingi cu ceva, e ca o alunita. El se subiaza de jos, apoi cade. Eu stiu ca de cheag nu se trage, si cade dupa 1-2 zile, timp in care nu bei fierbinte, nu ei aspirine ca subtiaza sangele...erau mai multe indicatii pe google despre ce nu trebuie sau trebuie sa faci dupa extractia dentara.

| TheWolfOficial1 a răspuns:

Pai nu stiu, te doare?
Eu zic sa suni dentistul si sa vezi ce zice.
E cel mai bine asa.